Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Zdravé cukroví potěšilo děti z dětských domovů

Zdravé cukroví potěšilo děti z dětských domovů
Zdroj: Albert
Cukroví pro děti
Vánoční čas přeje dobrým skutkům. Obdarovat děti, které neměly v životě tolik štěstí, a také jejich vychovatele, se rozhodl tým lektorek výživového programu Zdravá 5. Do 85 domovů po celém Česku rozvezly lektorky na 170 kilo zdravého cukroví. Nechyběly ani recepty a suroviny k výrobě.

Tým čtrnácti lektorek v průběhu prosince pekl a rozvážel cukroví napříč Českem. „Chtěli jsme dětským domovům a všem vychovatelům vyjádřit tímto malým dárkem naši velkou podporu a poděkovat jim za náročnou práci, která byla letos ještě ztížená pandemií,“ vysvětluje Petra Režná z Nadačního fondu Albert.

Lektorky napekly dětem a vychovatelům celozrnné perníčky, linecké ze špaldové mouky a kuličky ze sušeného ovoce a oříšků. „Touto akcí chceme také motivovat zaměstnance a děti v dětských domovech, aby si vyzkoušeli zdravější verzi cukroví i sami připravit. Domovy od nás obdržely také přesné recepty, společně s oříšky, moukou a sušeným ovocem pro zdravější pečení,“ říká Alena Paldusová ze Zdravé 5

Děti se daly rovnou do pečení

Hned po ochutnání se daly mnohé domovy do pečení. „Z cukroví jsme měli v domově velikou radost, moc nám všem chutnalo. Pro děti jsme uspořádali soutěž v pečení perníčků a lineckého podle receptů, které jsme dostali,“ děkovala za dar Pavla Tvrdoňová, ředitelka Dětského domova Hranice.

„Pro všechny fanoušky zdravé stravy jsme letos připravili také vánoční video, abychom ukázali, že i něco tak tradičního, jako jsou Vánoce, jde pojmout o něco zdravěji,“ vysvětluje Alena Paldusová. Ve videu lektorky představily odlehčené recepty na vánočního kubu, bramborový salát, zajímavě pojatý recept na rybu, pečený čaj a cukroví.

Rok 2020 byl mimořádný

Kromě běžných projektů jako je Bertíkova štafeta či Obchůdky s Albertem pomáhali lidé z Nadačního fond Albert během jarní vlny koronaviru s rozvozem dezinfekce do dětských domovů. Fond také vypsal dva mimořádné granty na celkem dva miliony korun.

I přes komplikovanou situaci se fondu povedlo zachovat spolupráci s dětskými domovy i dalšími organizacemi, které pomáhají dětem ze sociálně ohroženého prostředí, v téměř plné podobě. Tradiční Vánoční obchůdky s Albertem proběhly ve venkovních stáncích a nově také v online prostředí. I Zdravá 5 přenesla výuku do online prostředí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy