Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Zdravá i jedovatá: Rebarbora není pro každého, komu může uškodit

Není nad rebarborový koláč!
Zdroj: Se souhlasem Toprecepty.cz
+ Další 2 fotografie
Sezona rebarbory

Rebarbory se letos urodilo dost a dost, alespoň v určitých lokalitách. Tuto zeleninu lze využít v celé řadě receptů. Jako první se nabízí populární rebarborový koláč, chutná je ale třeba i v kynutých knedlících. Ale pozor! Rebarbora je sice zdravá, ale některé skupiny lidí by ji měly konzumovat jen velmi střídmě.

Rebarbora neboli reveň je vyhledávaná pro velký obsah minerálů a vitamínů. Na druhou stranu obsahuje vysoký obsah kyseliny šťavelové, kvůli čemuž bychom to s konzumací této zeleniny neměli přehánět. Rozhodně bychom si na ní neměli pochutnávat každý den. V průběhu roku se obsah nebezpečné látky v rostlině zvyšuje, což je důvod, proč je po sezóně, která trvá zhruba do poloviny června, škodlivá pro všechny.

Recepty z rebarbory

Neměli bychom ji jíst syrovou, ale řádně upravenou. Její úprava není složitá. Svou pozornost zaměřujeme na barevné řapíky, naopak velké zelené listy ve tvaru lopuchu necháváme stranou. Právě ty totiž obsahují zmiňovanou nebezpečnou kyselinu. Řapíky oloupeme, nakrájíme a dál s nimi zacházíme podle vybraného receptu. Buď ji dáme povařit, nebo zapéct.

Kynuté knedlíky s rebarborou

Na rebarboře si můžete pochutnat v kynutých knedlících. Jak na to? Než vykyne těsto, oloupeme rebarboru a nakrájíme ji na maximálně 1 centimetr silné plátky, které spaříme vroucí vodou. Spařování je trik starých hospodyněk, z rebarbory se tím vyplaví část kyselin a nemusí se tolik doslazovat.

Po vykynutí uděláme z těsta placičky, do kterého rebarbory zabalíme. Necháme je ještě nějakou dobu kynout, poté vaříme v páře, případně vroucí vodě. Po uvaření knedlíky roztrhneme nebo propícháme, aby mohla vyjít pára a nesrazily se. Recept na kynuté knedlíky s rebarborou není vůbec složitý a zvládne jej i kuchař začátečník.

Rebarborový koláč

Receptům z této zeleniny vévodí recept na rebarborový koláč. Postup je jednoduchý: utřeme celá vejce s cukrem, postupně přidáme další suroviny (polohrubou mouku, olej, prášek do pečiva...), vylijeme na vymazaný nebo pečícím papírem vyložený plech, pokládáme rebarboru a posypeme drobenkou. A pak pečeme půl hodiny na 160°C.

Rebarbora může být smrtelně nebezpečná

Kyselina šťavelová může být příčinou náhlé slabosti, ztíženého dýchání. Může také způsobit žaludeční problémy a v krajním případě i smrt. Zdravý člověk by však musel spořádat několik kilogramů této rostliny, aby mu hrozilo smrtelné nebezpečí.

Konzumace malého množství v nesprávně připravených potravinách však může způsobit řadu nepříjemných potíží, jako je pocit pálení v ústech a krku, nevolnost, průjem, bolesti očí, potíže s dýcháním či tmavě červená moč. Závažnější je, že kyselina šťavelová může mít za následek tvorbu ledvinových kamenů, které jsou tvrdými usazeninami minerálů a kyselých solí, jež se spojují v koncentrované moči a způsobují nevolnost a intenzivní bolest.

Revmatici a lidé, kteří mají problémy s ledvinami a žaludečními kyselinami, by měli být v konzumaci rebarbory ještě střídmější. Také by se jí měly vyvarovat těhotné a kojící ženy. Ve velkém by ji neměly konzumovat ani děti.


Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy