Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Zdeňka napadla smrtící bakterie v moři: Lékařka popsala, kdo je nejvíce v ohrožení

Zdroj: Profimedia.cz
nebezpečí
Jedno nevinné koupání v moři změnilo třiašedesátiletému Zdeňkovi z Hodonínska života. Se svojí ženou Miladou a dvěma sedmiletými vnoučaty vyrazil k moři do Bulharska. Ani v nejhorším snu ho nenapadlo, že kvůli drobnému poranění mu půjde o život a rodinná dovolená se změní v boj o holý život.

Měla to být poklidná dovolená, kterou si pan Zdeněk z Hodonínska chtěl užít se svými nejbližšími. Třiašedesátiletý Zdeněk měl před lety zdravotní problémy s trombózou nohy a měl tedy oslabenou imunitu.

S manželkou Miladou a dvěma sedmiletými vnoučaty vyrazil k moři do Bulharska. Téměř během celého pobytu pan Zdeněk nevlezl do moře, protože bylo příliš rozbouřené a on měl strach, že by si nohu zranil.

Zhruba dva dny před odjezdem se moře umoudřilo a pan Zdeněk se tedy rozhodl, že si alespoň na konci dovolené užije trochu slané vody, která mu dělala na nemocnou nohu dobře. Ani v nejmenším netušil, že pouhých dvacet minut v moři mu obrátí život naruby.

V moři muže totiž kousl do bolavé nohy hmyz a do těla se mu tak dostala zákeřná bakterie Vibrio vulnificus, zvaná též nekrotizující fasciitida, která způsobuje také odumírání cév a nervů.

Muž začal od dalšího dne trpět horečkou, zimnicí a nebyl na tom vůbec dobře. Smrtelná bakterie se vám může do těla dostat hned dvěma způsoby. Stačí vypít vodu, ve které se bakterie vyskytuje, nebo sníst jídlo, které obsahuje tuto zákeřnou bakterii.

Častěji se Vibrio vulnificus vyskytuje v mořských plodech. A druhý způsob je ten, že lidé s oslabenou imunitou se mohou nakazit prostřednictvím malé oděrky nebo poranění, stejně jako v případu pana Zdeňka nebo Američana Cheryla Bennetta, který neměl takové štěstí jako muž z Hodonínska a zemřel.

Cheryl Bennett měl stejně jako pan Zdeněk oslabenou imunitu, bojoval totiž se zákeřnou rakovinou. Českému občanovi zachránil prakticky život bulharský lékař, který mu okamžitě naordinoval antibiotika. Pan Zdeněk je mimo ohrožení života, ale hrozí mu, že přijde o nohu.

"Bakterie Vibrio vulnificus se vyskytuje ve volném prostředí a k nákaze může dojít skrz malou ranku nebo oděrku. O častý jev se však rozhodně nejedná. Ohroženi jsou zejména ti lidé, kteří mají nabouranou imunitu a ta pak nemusí fungovat tak, jak by měla. Bakterie se vyskytuje v moři nebo mořských plodech. Čeští turisté mohou být klidní, takovýto případ je spíše raritní," řekla eXtra.cz MUDr. Marta Fridrichová z vinohradské nemocnice, kde mají Kliniku cestovního lékařství.

Související články

Další články