Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Zdeněk Svěrák se na Andělech dočkal velké pocty. Legenda, která zničila život Hujerům, byla oceněna z rukou prezidenta

Legenda nejen české hudební scény Zdeněk Svěrák.
Zdroj: eXtra.cz/Renata Bušková
+ Dalších 9 fotografií
ocenění

Jen těžko byste dnes v českém rybníčku hledali větší žijící filmovou legendu, než je Zdeněk Svěrák. Oblíbený herec, scenárista a dramatik ale nezasahuje jen do české kinematografie, obohatil také hudební scénu. A právě za to se nyní dočkal uznání na Cenách Anděl, když byl uveden do síně slávy. Zasloužil se o to především tvorbou textů k oblíbeným písničkám, které doprovázely většinu jeho filmů. Vynikající texty napsal také k mnoha písničkám pro děti, na kterých spolupracoval především s Jaroslavem Uhlířem. Přesto se český velikán, kterého zná snad každý divák, ve svém životě nevyhnul hejtům. A to zejména pro své politické postoje, o čemž nedávno sám promluvil na sociálních sítích.

Kroky herce, scenáristy a dramatika Zdeňka Svěráka vedly nejdřív úplně jiným směrem než do světa filmu. Vystudoval totiž pedagogiku a stal se učitelem. Po čtyřech letech ale tuto profesi pověsil na hřebík a začal působit v Československém rozhlase.

Byl jedním z autorů rozhlasového pořadu Nealkoholická vinárna U Pavouka, kde se poprvé objevila postava dnes už legendárního Járy Cimrmana. Měla úspěch, a tak nebylo divu, že ještě toho roku došlo k založení Divadla Járy Cimrmana. Svěrák napsal historicky první hru divadla s názvem Akt. Na dalších hrách se pak Svěrák podílel společně s Ladislavem Smoljakem. Zajímavostí je, že ve všech hrách v Divadle Járy Cimrmana Svěrák i hraje.

Hujerům zkazil život

Společně se Smoljakem se jim dařilo i nadále a oba napsali celou řadu úspěšných filmových scénářů – třeba Marečku, podejte mi pero!, Jáchyme, hoď ho do stroje! nebo Na samotě u lesa.

Ovšem legendárním Hujerem z komedie Marečku, podejte mi pero! pořádně zavařili jmenovcům, kterých v Česku není zrovna málo. „Mně to způsobilo to, že když jsem třeba sháněl běžky, pán v obchodě mi říkal, ať si zavolám příští týden, a dal mi číslo. Ptal jsem se, koho mám chtít, a on: Tak já vám to řeknu, zkazil jste mi život. Jmenuju se Hujer. Tak jsem se mu omluvil. Ale asi je jich víc, které to takhle poškodilo. Jejich jméno se stalo symbolem podlézavosti. Já se všem Hujerům tímto omlouvám,“ svěřil se herec v pořadu 7 pádů Honzy Dědka. Možná nebyl nejlepší nápad hledat jméno do komedie v telefonním seznamu, dodal poté.

Svěrák má na svém kontě i další velmi úspěšné scénáře, které jako autor napsal sám. Patří mezi ně Vrchní, prchni!, Tři veteráni, Vesničko má středisková, Vratné lahve, Tmavomodrý svět, Tři bratři, Kolja, Obecná škola a mnoho dalších. Mimochodem se svým synem Janem, kterého má se svou životní láskou Boženou, tvoří skvělý tandem scenárista - režisér už přes třicet let. K filmové branži navíc přičichl i Zdeňkův vnuk František, který se před pár dny s dědečkem ukázal na tiskové konferenci Stopy Járy Cimrmana, kde nechyběla ani redakce eXtra.cz.

Ovlivnil filmovou i hudební scénu

Zdeněk Svěrák byl za své filmové počiny desetkrát nominován na Českého lva. Tuto cenu si nakonec odnesl za scénář k filmu Kolja, Vratné lahve a také za mimořádný přínos české kinematografii. Získal i cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a zahraniční ocenění mu přinesly snímky Kolja a Vratné lahve.

Zdeněk Svěrák je nezapomenutelně spjatý i s hudebním světem. Napsal texty ke spoustě známých písní, ke kterým hudbu doplnili například Ivan Mládek, Petr Skoumal nebo Jaroslav Uhlíř. S ním společně Svěrák vydal alba Hodina zpěvu, Není nutno…, aby bylo přímo veselo a další. A právě za to se nyní česká legenda dočkala velké pocty. Na Cenách Anděl totiž Svěráka uvedli do síně slávy.

"Moc děkuji, že jsem se dostal do dvorany slávy a že mi to oznámil právě pan prezident. Život je skutečně řetězec náhod, a já kdybych náhodou nepotkal tady pana Uhlíře, který má z jedné strany první dámu a z druhé manželku, tak tady nestojím, protože bychom nenapsali tolik písniček," pobavil Svěrák. A pokračoval. "Kdybyste chtěli vědět, jak se to dělá, že složíte stovky písniček, tak když každý rok složíte deset, vydržíte 30 let jako my, tak pak je to tady," dodal na závěr své děkovné řeči.

Jedná se přitom o jedno z mnoha ocenění, která za svou tvorbu získal. Trojnásobný držitel Magnesia Litera dostal i medaili Za zásluhy za vynikající umělecké výsledky od Václava Havla. Vlastní také Cenu Thálie České akademie divadelníků za mimořádný přínos českému divadelnímu umění.

Hejty za politické postoje

Ačkoli se může zdát, že Svěráka musí uznávat snad každý Čech, v posledních letech tomu tak není. Scenárista se totiž opakovaně vyjádřil k tuzemské politice. V prezidentských volbách v roce 2018 veřejně podpořil Jiřího Drahoše a vymezil se proti Miloši Zemanovi, letos zase fandil Petru Pavlovi, do jehož podpory se aktivně zapojil. Jenže zároveň se, podle mnohých elegantně, ohradil proti Andreji Babišovi, čímž proti sobě poštval jeho voliče.

A někteří to Svěrákovi od plic vytmavili. „Zaprodanec Svěrák už pro mě nejste pan herec ale pán podplacené už Divadla mě nezajímají nebudu se dívat na prodejný zkorumpovance,“ reagoval na Svěrákův proslov vůči Babišovi, jejž scenárista umístil na Facebook, Karel. "Je mi vás líto, kam až jste to dopracoval. Herec jste byl dobrý, ale politiku nechte jiným. Zbytečně se zesměšňujete,“ kritizovala pro změnu Eva. A to nemluvíme o mnoha vulgárních komentářích, které radši vynecháme. Zkrátka nelze se zavděčit každému.



Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy