Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Zdeněk Svěrák po smrti Jiřího Menzela bilancuje: Bojí se, kdy udeří jeho poslední hodina

Zdeněk Svěrák a Jiří Menzel.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 7 fotografií
OBAVA
Smutné zprávy z posledních let, kdy Zdeněk Svěrák (84) pohřbíval desítky svých kamarádů a kolegů, vyvolaly v herci, textaři a scénáristovi pocity nejistoty. A s odchodem oscarového režiséra Jiřího Menzela ještě zesílily.

Zdeněk Svěrák má černé myšlenky

„Těch smutných zpráv je poslední dobou nějak moc. Umírají kolegové, kamarádi, vrstevníci i ti mladší, které jsem měl moc rád,“ postěžoval si Zdeněk Svěrák CNN Prima News.

„Člověka samozřejmě v těch chvílích napadne, že už je na řadě,“ řekl upřímně o tom, co se mu často honí hlavou.

Obava ze smrti

Někteří umělci ve vyšším věku při takových příležitostech přiznávají, že na vlastní smrtelnost nelze v podobných chvílích nemyslet.

„Už dlouho se kácí v našem lese, je otázka, kdy přijde řada na nás,“ říká například i Jiří Krampol, který je jen o dva roky mladší než Zdeněk Svěrák.

Milosrdenství

Zdeněk Svěrák v České televizi přiznal i to, že odchod jeho přítele Jiřího Menzela nebyla žádná pohoda.

„Ani moc nesmutním. Byl jsem svědkem utrpení, které prožíval dlouhou dobu. To už nebylo k životu. Je to milosrdná smrt,“ svěřil se.

Hluboké přátelství

S Jiřím Menzelem spolupracoval velmi často. Napsal scénář k jeho filmům Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina, Kdo hledá zlaté dno, Vesničko má středisková a Na samotě u lesa, hrál pak nejen v posledních dvou titulech, ale i v režisérových Slavnostech sněženek, Skřiváncích na niti a ve Zločinu v šantánu.

Po nominaci Vesničky mé střediskové na Oscara pak dostali pozvání do USA, aby zde přetvořili cizí námět do formy nového hollywoodského filmu, producenti jim ale výsledný scénář hodili na hlavu. Oba muže společně strávené týdny v izolaci doživotně sblížily.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy