Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Zdeněk Svěrák o konci Jiřího Menzela: Byl jsem svědkem jeho utrpení

Jiří Menzel a Zdeněk Svěrák na snímku z roku 2013.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 26 fotografií
vzpomínky
Po smrti Jiřího Menzela (†82) začala mít veřejnost pomalu pocit, že kvůli hřejivé lásce jeho nejbližších, manželky Olgy (42) a dvou malých dcer Aničky a Evy Marie, nebyl odchod oscarového režiséra kdovíjak dramatický. Scenárista a herec Zdeněk Svěrák (84) ale nyní odtajnil smutnou pravdu a přiznal, že přemýšlí o tom, jestli už náhodou není také na řadě.

Jiří Menzel zažíval utrpení

Vdova Olga Menzelová (42) zveřejnila video a fotografie, z nichž to vypadá, že se Jiří Menzel, tvůrce Ostře sledovaných vlaků, Postřižin, Slavností sněženek a dalších filmových skvostů, před smrtí jen smál. Situace ale zdaleka nebyla tak růžová.

„Ani moc nesmutním. Byl jsem svědkem utrpení, které prožíval dlouhou dobu,“ řekl Zdeněk Svěrák České televizi. Jasně tak naznačil, že odchod jeho přítele žádná pohoda opravdu nebyla.

Milosrdná smrt

„To už nebylo k životu. Je to milosrdná smrt,“ přidal ve vzpomínce na muže, s nímž ho pojily například filmy Na samotě u lesa nebo Vesničko má středisková

„Těch smutných zpráv je poslední dobou nějak moc. Umírají kolegové, kamarádi, vrstevníci i ti mladší, které jsem měl moc rád. Člověka samozřejmě v těch chvílích napadne, že už je na řadě,“ posteskl si pak Svěrák pro CNN Prima News s tím, že mu Jiří Menzel bude velmi chybět.

Sblížení

Právě Menzel byl tím, kdo ho coby neherce poprvé obsadil do velké role v již zmiňovaném snímku Na samotě u lesa Celé natáčení byl prý režisér velmi nervózní z toho, jak film dopadne.

Nejvíc se po revoluci sblížili ve Spojených státech, kde měli za úkol dát dohromady po svém již napsaný scénář. Šest týdnů na něm pracovali, nakonec ale v USA neprorazili, zato se jim ale prohloubilo přátelství.

Nevlídný stav

O národem milovaném tvůrci legendárních filmů kromě Svěráka pohovořil například i další jeho slavný kamarád.

„Moje poslední návštěva u něj pro mě byla nešťastná. Viděl jsem ho už v nevlídném stavu. Myslím, že ani on ze mě nebyl odvázaný,“ zavzpomínal i principál Semaforu Jiří Suchý, který byl za Oscarem ověnčeným kolegou letos v červnu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy