Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Zdeněk Svěrák chce na Hradě Jiřího Drahoše! Kdo další slavný akademika podporuje?

+ Dalších 8 fotografií
Volební místnosti se dnes úderem druhé hodiny otevřely a lidé vyrazili k urnám. Kdo zvítězí a usedne na Pražském hradě na příštích pět let? Zdeněk Svěrák (81) si myslí, že největší naději porazit současnou hlavu státu má Jiří Drahoš (68). Proč se rozhodl ho podpořit? A jaké další osobnosti dají bývalému předsedovi Akademie věd svůj hlas?

Volební místnosti zůstanou otevřeny do dnešní desáté hodiny večerní, zítra budete moct přijít k volbám od osmi do dvou. V následujících hodinách se rozhodne, kdo postoupí do druhého kola prezidentských voleb. Předpokladem je, že se v něm utká jeden z osmi protikandidátů se stávajícím prezidentem Milošem Zemanem (73). A režisér Zdeněk Svěrák věří, že to bude Jiří Drahoš (68).

"Stav naší demokracie je podle mě vážný. Potřebujeme prezidenta jako kotvu, která udrží naši českou loď v bezpečném přístavu mezi ostatními evropskými plavidly. Jako sůl potřebujeme člověka, který se pokusí být mostem a spojí nás. A potřebujeme prezidenta jako vzor pro děti i dospělé," řekl Svěrák.

"Vypadá to, že největší naději přemoci současného obhájce titulu má profesor Jiří Drahoš. Proto ho budu volit, protože on mé představy o prezidentu republiky naplňuje," dodal známý režisér.

Další slavné osobnosti, které Drahoše podporují, jsou například herečka Dana Morávková „Pan Drahoš je člověk, který je vzdělaný, kultivovaný, slušný a má úroveň. Je to člověk, který má dlouhodobé renomé jak profesní, tak lidské," vyjádřila se Morávková. Svůj hlas dají akademikovi i herečka Eva Holubová, herci David Matásek a Tomáš Hanák nebo šéfkuchař Roman Vaněk.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy