Pavel Nový je skvělý herec, který má pověst opravdového otužilce. Zatímco se v zimě obyčejní lidé choulí v teplých bundách a kabátech, herec nemá nejmenší problém vyjít ven v kraťasech a mikině.

Za jeho odolnost může taky fakt, že se Pavel Nový pravidelně otužuje už více než pětatřicet let. Své zkušenosti se studenou vodou koneckonců zúročil i ve filmu Bába z ledu, který získal šest sošek Českého lva.

Herce si snad každý pamatuje z legendární komedie S tebou mě baví svět. Bavil tisíce lidí a mezi svými kolegy je velmi oblíbený. Jenomže před jedenácti lety přišla nemilá událost, která herci zkomplikovala život takřka na dva roky.

Dne 6. září 2007 onemocněl západonilskou horečkou po štípnutí nakaženým komárem. Herec, sportovec a věčný optimista poté náhle ochrnul. V rozhovoru pro portál denik.cz prohlásil, že byl vlastně mrtvý muž. „Je velký rozdíl být mrtvý a živý. Já byl mrtvý. Jak se říká v jedné slavné knížce, bude to taková hádanka pro čtenáře: Byl jsem efektivně mrtvý muž.“

Na první pohled to vypadalo, že herce nemoc položila na lopatky. On je ale velký bojovník a rozhodně se nechtěl vzdát bez boje. Po pobytu v nemocnici pak byl 5 měsíců v rehabilitačním centru v Kladrubech, odkud ho propustili 10. dubna 2008. Domů už odešel po svých, jen s francouzskými holemi.

Herec se z nemoci celkově vzpamatovával dva roky, ale než se zpátky postavil na své nohy, trvalo to zhruba tři čtvrtě roku. Pavel Nový razí heslo, že můžete dokázat všechno, jen stačí chtít. A to se mu také vyplatilo.

S nadsázkou se dá říct, že utekl hrobníkovi z lopaty, aby si po pár letech došel pro sošku Českého lva, kterou získal za nejlepší mužský herecký výkon za hlavní roli ve filmu Bába z ledu.