Zbrusu nové Mladé Piráctvo chce být vyvážené. Předsedá mu žena, která byla mužem
Mládežnická organizace Pirátů vznikla v roce 2013, založil ji současný místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal. V současnosti pak dochází ke změně názvu Mladých Pirátů na Mladé Pirátstvo. "Šlo nám hlavně o to, abychom dali všem najevo, že nejsme organizace pouze pro kluky a muže," říká místopředseda Mladého Pirátstva Radek Holodňák. "Domníváme se, že je vhodné jít vstříc současným inkluzivním standardům. Samotný název samozřejmě neřeší problém nerovnoměrného zastoupení žen u Pirátů i v politice obecně, jazyk – tedy to, jak mluvíme – je však s trochou nadsázky orgánem první diskriminace. Je čas, abychom přestali dívky a ženy nutit schovávat se pod generická maskulina. Chceme tím dát najevo, že u nás jsou vítáni všichni. Muži, ženy a samozřejmě také nebinární osoby," dodává.
Předsedkyní spolku je žena, která byla mužem
Změnu názvu spolku okomentovala i předsedkyně Georgia Hejduková. "Je to to nejmenší, co můžeme udělat. Nikomu z nás změna názvu nijak neublíží, naopak snad může dalším lidem pomoci cítit se mezi Pirátkami a Piráty ve své kůži," říká Hejduková. Ta prošla změnou pohlaví, dříve byla chlapcem Jiřím. "Dáváme tím najevo, že si uvědomujeme, že nerovnost mezi lidmi začíná už na úrovni toho, jak spolu mluvíme, jak se oslovujeme. Chtěli jsme tuto změnu učinit co nejdříve, abychom na jejím základě mohli budovat silnější a z hlediska zastoupení rovnější spolek," doplňuje předsedkyně.
Georgia Hejduková se po odhlasování nového názvu stala terčem šikany na sociálních sítích. "Samozřejmě někteří lidé okamžitě zjistili, kdo je ve vedení této iniciativy a po internetu už kolují moje asi 2 roky staré fotky," uvedla Hejduková na svém Facebooku s tím, že po internetu se šíří obrázkové vtipy oběšených transexuálních lidí s jejím původním jménem. "Pokud chcete vědět, proč mladí lidé nejdou do politiky, tady je odpověď," uzavírá příspěvek.