Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Ivana Gottová StarDance 2019 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Zbrusu nová pohádka: Kouzelník Žito je inspirován starou českou legendou! Znáte ji?

+ Dalších 17 fotografií
pověst
Vánoční pohádka Kouzelník Žito, kterou můžeme vidět na Štědrý večer, má veškeré předpoklady k tomu stát se další sváteční klasikou. Chlapec jménem Žito, kterého se ujala hodná žena Apolena, když ho jako miminko našla odloženého v poli, je postavou se silnými morálními zásadami a nejvíc si zakládá na smyslu pro spravedlnost. Žito ale nebyl výplodem režiséra Zdeňka Zelenky, nýbrž byl inspirován starou českou legendou.

První zmínka o této legendě z konce 14. století se s největší pravděpodobností objevila v kronice Václava Hájka z Libočan, kde se vypráví o soupeření českých a porýnských kejklířů. Když o dvě století později nastupoval na trůn král Maxmilián, daroval mu olomoucký biskup Jan Skála z Doubravky Dějiny království českého, aby seznámil budoucího panovníka s historií národa, kterému bude vládnout. A právě zde, v zábavných částech, zmiňuje postavu kouzelníka Žita jako pozvaného kejklíře na svatbě Václava IV. s Žofií Bavorskou.

Vypráví o tom, jak zázračně měnil svůj oděv z hedvábí na otrhaný šat, o slavnostním povozu taženým kohoutem a také o tom, že Václava doprovázel, ale místo chůze plaval ve vzduchu. Uměl měnit podoby a čarovat. Žádná očitá svědectví ale neexistují a především proto se nyní lidé shodují, že historky byly sesbírané pouze pro pobavení a sestaveny z příběhů z čarodějnického prostředí, které v té době mezi lidmi kolovaly.

Jiní si zase myslí, že Žito byl přívržencem Jana Husa. Jeho osud dle pověsti byl ale bohužel mrzutý – odnesl si ho buď zlý duch, nebo přímo ďábel. Legenda ale žila dál, některé výstřelky Žita byly přisouzeny Faustovi, věnoval se jim i Alois Jirásek. Zpívala o něm Marta Kubišová a Eduard Cupák namluvil třináct dílů večerníčku.

My věříme, že kouzelník Žito v pohádce Zdeňka Zelenky bude mít šťastnější osud než postava, kterou byl inspirován. Koneckonců, Vánoce jsou svátky klidu a pohody a navíc, v pohádkách dobří lidé neumírají.

Mohlo by vás zajímat

Další články