I přestože je katastrofa malajsijského letadala, které se ve čtvrtek po sestřelení raketou země-vzduch zřítilo na východní Ukrajině a na palubě zemřelo 298 lidí, nepředstavitelnou tragédií, pozůstalí i vůbec celý šokovaný svět se utěšuje tím, že šlo o strašlivý omyl s největší pravděpodobnosti proruských separatistů, kteří měli políčeno ve skutečnosti na ukrajinský armádní letoun.

Ne tak Jaroslav Štefec.

Nyní zbrojní analytik, bývalý profesionální voják a bývalý ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování, byl včera hostem v živém vysílání ČT24, a to v bloku, který se věnoval právě malajsijské katastrofě, naprosto vyvrátil, že by se mělo jednat o omyl.

Letadlo bylo sestřeleno zbrojním zařízením Buk a posléze se na internet dostalo video, jak separatisté zbraň rychle převážejí právě z oblasti místa katastrofy a jedna raketa mu chybí.

Buk je složité zařízení a jeho obsluha musí mít několikaletý výcvik, zvládne jej jenom profesionál,“ začal rozhovor Štefec. „Je naprosto vyloučeno, aby bylo letadlo sestřeleno omylem, někdo musel záměrně vypnout systém na rozpoznávání vojenských a civilních letadel,“ šokoval analytik moderátora.

Ten se pro jistotu ještě jednou otázal na ruční vypínání systému a Štefec měl v tomto případě jasno: „Obsluha musela záměrně vypojit kontrolní systém, proto se v tomto případě nejedná o mylné sestřelení, ale o vraždu. Sestřelit letadlo v takové výšce je navíc velmi náročné a vyžaduje značnou přípravu, není možné si splést vojenské a civilní letadlo.“

Stejně tak jasno má v případě velmi nekvalitního videa, které uveřejnily zpravodajské stanice a na němž je natočeno převážení systému Buk na vojenském vozidle, kterému chybí jedna raketa. Toto video má jasně obvinit proruské separatisty, ale Štefec to vylučuje jako podvod: „Ten systém nebyl zaplachtován, sice jedna raketa chyběla, ale to mohl být záměr. Takto se Buk nepřeváží, je jasné, že se jednalo o podvodné video, neboť Buk je celý vidět a to je vysoce neprofesionální, žádný voják by to nikdy neudělal,“ uzavřel to celé analytik.