Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině Jaromír Soukup

Zbraně pro bulharského podnikatele? Co stálo za výbuchem skladu ve Vrběticích

Česká republikou momentálně otřásá kauza vybuchlého skladu ve Vrběticích, z něhož jsou obviněni Rusové Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. Web Novinky.cz informoval, že důvodem cesty oněch důstojníků organizace GRU byly v roce 2014 zbraně určené pro bulharského podnikatele Jemeljana Gebreva. Kvůli tomu tak i žádali o povolení navštívit sklad ve Vrběticích.
Zdroj: Profimedia / HZS / Koláž eXtra.cz
VRBĚTICE

Česká republikou momentálně otřásá kauza vybuchlého skladu ve Vrběticích. Měli by za tím stát ruští agenti Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. Web Novinky.cz informoval, že důvodem cesty těchto důstojníků organizace GRU byly v roce 2014 zbraně určené pro bulharského podnikatele Jemeljana Gebreva. Kvůli tomu tak i žádali o povolení navštívit sklad ve Vrběticích.

Jemeljan Gebrev svého času přeprodával zbraně na Ukrajinu a do dalších zemí. Dle jedné z policejních verzí, jak informují Novinky.cz, měly být zbraně z Vrbětic určené syrským povstalcům. Gebrev byl rok poté otráven identickým jedem jako bývalý ruský agent Skripal a jeho dcera v roce 2018. Skripalovi i Gebrev však útok přežili.

Bulharští vyšetřovatelé tvrdí, stejně jako Gebrev, že za otravou stála ruská vojenská rozvědka. Podnikatel měl být zlikvidován kvůli dodávce zbraní na Ukrajinu a do Gruzie v roce 2008. Investigativní web Bellingcat uvádí, že byl Gebrev otráven s dalšími dvěma lidmi v sofijském hotelu Orbita.

V roce 2019 navíc vyšetřovatelé rozpoznali na záběrech z kamer důstojníka GRU Denise Sergejeva, jiným jménem Sergeje Fedotova, který je třetím mužem, co společně s Miškinem a Čepigou přiletěl do Velké Bitánie 4. března 2018.

Loni v únoru bulharská prokuratura zveřejnila jména a fotografie tří Rusů, které obvinila z pokusu o likvidaci tří bulharských občanů. Jména: Sergej Fedotov, Sergej Pavlov a Georgij Gorškov.

Gorškov, jehož skutečné jméno zní Gordijenko, byl 11. října 2014 spolu s podezřelým Čepigou a Miškinem v Češku. Počátkem stejného roku byl dle informací Rádia Svoboda v Praze s Miškinem další z již výše zminěných lidí, a to Sergej Fedotov.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy