Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Zbraně pro bulharského podnikatele? Co stálo za výbuchem skladu ve Vrběticích

Česká republikou momentálně otřásá kauza vybuchlého skladu ve Vrběticích, z něhož jsou obviněni Rusové Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. Web Novinky.cz informoval, že důvodem cesty oněch důstojníků organizace GRU byly v roce 2014 zbraně určené pro bulharského podnikatele Jemeljana Gebreva. Kvůli tomu tak i žádali o povolení navštívit sklad ve Vrběticích.
Zdroj: Profimedia / HZS / Koláž eXtra.cz
VRBĚTICE

Česká republikou momentálně otřásá kauza vybuchlého skladu ve Vrběticích. Měli by za tím stát ruští agenti Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. Web Novinky.cz informoval, že důvodem cesty těchto důstojníků organizace GRU byly v roce 2014 zbraně určené pro bulharského podnikatele Jemeljana Gebreva. Kvůli tomu tak i žádali o povolení navštívit sklad ve Vrběticích.

Jemeljan Gebrev svého času přeprodával zbraně na Ukrajinu a do dalších zemí. Dle jedné z policejních verzí, jak informují Novinky.cz, měly být zbraně z Vrbětic určené syrským povstalcům. Gebrev byl rok poté otráven identickým jedem jako bývalý ruský agent Skripal a jeho dcera v roce 2018. Skripalovi i Gebrev však útok přežili.

Bulharští vyšetřovatelé tvrdí, stejně jako Gebrev, že za otravou stála ruská vojenská rozvědka. Podnikatel měl být zlikvidován kvůli dodávce zbraní na Ukrajinu a do Gruzie v roce 2008. Investigativní web Bellingcat uvádí, že byl Gebrev otráven s dalšími dvěma lidmi v sofijském hotelu Orbita.

V roce 2019 navíc vyšetřovatelé rozpoznali na záběrech z kamer důstojníka GRU Denise Sergejeva, jiným jménem Sergeje Fedotova, který je třetím mužem, co společně s Miškinem a Čepigou přiletěl do Velké Bitánie 4. března 2018.

Loni v únoru bulharská prokuratura zveřejnila jména a fotografie tří Rusů, které obvinila z pokusu o likvidaci tří bulharských občanů. Jména: Sergej Fedotov, Sergej Pavlov a Georgij Gorškov.

Gorškov, jehož skutečné jméno zní Gordijenko, byl 11. října 2014 spolu s podezřelým Čepigou a Miškinem v Češku. Počátkem stejného roku byl dle informací Rádia Svoboda v Praze s Miškinem další z již výše zminěných lidí, a to Sergej Fedotov.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy