Biatlonistka Gabriela Koukalová (28) po letech otevřela svou třináctou komnatu. Přiznala, že od 17 let trpěla anorexií. Z utrpení už je venku a prý nehrozí, že by se problémy mohly vrátit.

Gábina prý nebyla typickou anorektičkou, ale spíš bulimičkou. Z vážné poruchy ji vysekal odborník na výživovou a medicínskou intervenci Richard Pfleger. „Velkou roli sehrál tlak okolí, který na ni byl až nesmyslně vytvářen, a ona si ho připouštěla. Kvalitu života vždy určuje i tlak okolí,“ popsal pro server idnes.cz.

„Klasickou anorektičkou určitě není. Obecně je však skoro jedno, jestli se najíte a pak se jdete s pocitem viny vyzvracet jako bulimička, nebo jestli u vás dochází k tomu šílenému zkreslení reality jako u anorektiček,“ vysvětlil Pfleger.

„Když jsem s ní začal pracovat, říkala mi, jak lidé tvrdí, že je macatá. To se na ní podepisovalo. Vždyť když ženě někdy řeknete, že má dvě vrásky na čele, je schopná se z toho zhroutit. Ve vrcholovém sportu kalorie potřebujete. Ale je otázka jak, kolik, kdy, v jakém složení. Já ji naváděl ke zpětné vazbě, aby to nebylo destrukční,“ dodal muž, který Koukalovou zbavil dlouholetého utrpení.

Pfleger si rovněž myslí, že pro Gábinu nebude problém se k biatlonu vrátit. Podle jeho slov má velkou šanci dostat se na téměř stejnou úroveň, na jaké byla ještě před pár měsíci. Tak snad se nemýlí.