Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Zbarvení kůže: Co všechno prozradí o vašem zdraví

Všímejte si svojí schránky.
Zdroj: profimedia.cz

Všímáte si zabarvení vaší pokožky? Možná byste měli, dost to totiž vypovídá o tom, co se děje ve vašem těle.

Bledá kůže

Bledý odstín může znamenat, že trpíte anémií, máte tedy nedostatek červených krvinek. Nejčastější typ anémie vzniká, pokud do svého těla neposíláte dostatek železa. Anémie postihuje až padesát procent těhotných žen.

Namodralá kůže

Pravděpodobně trpíte cyanózou – vaše krev postrádá kyslík. Modrat pak mohou nejen končetiny, ale i nehty a rty. Možná jste svůj organismus vystavili příliš nízké teplotě nebo vysoké nadmořské výšce. Trvale modrá barva signalizuje onemocnění plic jako například astma.

Nažloutlá kůže

Žlutý odstín kůže upozorňuje nejčastěji na onemocnění jater – žloutenku, cyrhózu či rakovinu. Zdrojem žluté barvy je bilirubin, žlutá látka, která je za normálních okolností vedlejším produktem rozkladu červených krvinek. Kůže může být i naoranžovělá, pak se nejspíš jedná o karotenémii. Nejde ani tak o onemocnění, prostě byste měli omezit konzumaci mrkvičky. Respektive beta-karotenu a vitaminu A.

Růžové tváře

U žen jsou návaly tepla v oblasti tváří znakem menopauzy, tady červená barva časem zmizí. U přetrvávajícího červeného zbarvení může jít o růžovku. Vyrážku složenou z drobných pupínků a drobných roztažených cévek. Zhoršuje ji pobyt na slunci nebo extrémní fyzická námaha. Obzvlášť častá bývá při nadměrném požívání alkoholu.

Tmavé skvrny na tvářích

Symetrické tmavé skvrny objevující se zpravidla na tváři a u kořene nosu jsou příznakem hyperpigmentace. Náchylnější jsou ženy s tmavší kůží. Riziko výskytu hyperpigmentace zvyšuje pobyt na slunci nebo zvýšená hladina estrogenu. U mladých žen může melasma poukazovat na těhotenství.

Bílé skvrny

Velké bílé skvrny bývají příznakem nemoci zvané vitiligo. Vitiligo může poukazovat na onemocnění štítné žlázy, zrakové poruchy či cukrovku.

Nafialovělé skvrny

Pokud se vám po těle udělaly lehce fialové skvrny a tvoří jakoby rybářskou síť, jde pravděpodobně o kožní onemocnění nazývající se livedo reticularis. Vzniká v důsledku zúžení cév a poukazuje na potíže se srážlivostí krve.

Červené dlaně

Pokud vás trápí zarudlé dlaně, možná byste měli omezit popíjení vaší oblíbené whisky. Červené dlaně bývají totiž výstrahou před cyrhózou jater. Mohou také upozorňovat na cukrovku, žloutenku či rakovinu. V lepším případě jde jen o nedostatek vitaminu B.

Související články

Další články