Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

ZÁZRAK ŽIVOTA: Žena (34) bez vlastní dělohy porodila zdravé miminko!

Zdroj: Profimedia
SENZACE
Vůbec první žena, které lékaři transplantovali dělohu od mrtvé dárkyně, porodila živé dítě. I lékaři z Česka se v minulosti pokoušeli o transplantace děloh ze zemřelých žen, avšak neúspěšně. Indisponovaných Češkám, které by za normálních okolností nemohly mít dítě, to ale naději dává.

První žena, které lékaři transplantovali dělohu z mrtvé ženy, porodila živé dítě. Dle tiskových agentur to řekli lékaři, jejichž studie byla publikovaná odborným časopisem The Lancet. Děloha jí byla transplantována v září 2016 v Univerzitní nemocnici v Sao Paulu. Žena porodila zdravou holčičku v prosinci 2017 v 36. týdnu. Vážila 2550 gramů. Možná to přispěje k rozšíření transplantací.

"Počet lidí ochotných a připravených darovat orgány po své smrti je mnohem vyšší než živých dárců, což nabízí mnohem širší skupinu dárců," uvedl vedoucí lékařské studie Dani Eisenberg.

Ve světě bylo dosud zaznamenáno jedenáct případů, kdy se narodilo matce dítě díky děloze, kterou jim darovala žijící příbuzná. Vůbec první porod se povedl ve Švédsku v roce 2013. Česko se dva roky zpět stalo šestou zemí světa, kde se taková transplantace povedla. Informace přinesla ČTK.

Související články

Další články