Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Zázrak, že přežil: Český turista spadl ze 40 metrů pod Gerlachem v Tatrách, těžce se zranil

Zázrak, že přežil: Český turista spadl ze 40 metrů pod Gerlachem v Tatrách, těžce se zranil
Zdroj: HZS Slovensko
Slovensko
Neuvěřitelnou smůlu a štěstí zároveň měl 47letý český turista, který si vyjel do Vysokých Tater. Při sestupu Batizovského žlabu pod Gerlachovským štítem se totiž zřítil z výšky 40 metrů a utrpěl "jen" těžká zranění. Vrtulníkem jej převezli do nemocnice v Popradu. Upozornil na to web tvnoviny.sk.

"Muž utrpěl pádem poranění hlavy a mnohačetné odřeniny. O součinnost byla požádaná posádka Vrtulníkové záchranné zdravotní služby z Popradu, která z heliportu ve Starém Smokovci vzala na palubu horského záchranáře. Po příletu do oblasti pak k pacientovi sestoupil záchranář i s lékařem," uvedla slovenská Horská služba.

Za využití lezecké techniky dokázali zraněného českého turistu zavěsit pod vrtulník a transportovat jej na Batizovské pleso. Tam byl přeložen na palubu vrtulníku a letecky přepraven do nemocnice v Popradu.

Měl velké štěstí, že vůbec přežil

Turista šel bez horolezecké výstroje , což byla první chyba. Při sestupu se navíc pohyboval mimo trasu, což byla druhá chyba. Velké štěstí měl proto, že z velkého pádu vyvázl jen s těžkými zraněními. Tamní horští záchranáři návštěvníky vyzývají, aby dodržovali pokyny a doporučení HZS.

Připomněli také, že kvůli charakteru a náročnosti výstupu na Gerlachovský štít je opravdu lepší být vybaven horolezeckou technikou, zabezpečovacími pomůckami, vědomostmi a zručností a také je dobré znát terén za jakýchkoliv podmínek. "To má velký vliv nejen na plánovanou výpravu, ale i na bezpečnost osob pohybujících se v takovém terénu," uvádí záchranáři. Pokud takové vědomosti a schopnosti turista nemá, doporučují, aby se návštěvníci obrátili na horského vůdce.

Související články

Další články