Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Zázračný žlutý plevel? 5 důvodů, proč byste si měli jít natrhat pampelišky ještě dnes!

Zázrak jménem pampeliška.
Zdroj: achiv
Právě teď je období, kdy je jich všude plno, jsou v nejlepší fázi a mají léčivou sílu. Pokud chcete využít účinky pampelišky, vyrazte na louku dřív, než začnou odkvétat!

Nejen pampeliškový sirup a med, které mají u nás v Česku dlouhou tradici především v léčbě dýchacích obtíží, jsou benefity těchto malých lučních sluníček.

Čtěte a nechte se inspirovat zázračnými vlastnostmi smetánky lékařské!

1) Léčivé mlsání

Nejvhodnější způsob zpracování květů je onen med nebo sirup. Můžeme si ho pak přidávat do čaje, rozmíchat do šťávy, mazat na chleba nebo užívat jako každý jiný sirup, lžičku několikrát denně. Recept je jednoduchý. Natrhejte 365 kvítků, zalijte je dvěma litry vody a vařte 15 minut. Nechte odstát do druhého dne, přeceďte přes plátýnko a přidejte dvě kila cukru a na kolečka nakrájený, chemicky neošetřený citron. Přiveďte k varu a nechte zchladnout. Postup opakujte, dokud sirup nezhoustne.

2) Vitaminy nabitý salát

Listy pampelišek jsou bohaté na vitamíny C, A, D, B a betakaroten, dále jsou významným zdrojem křemíku, draslíku a vápníku. Mají dokonce dvakrát vyšší obsah železa než špenát. Listy chutnají podobně jako například čekanka, to znamená lehce nahořkle.

3) Zkrášlující kúra

Když po dobu dvou týdnů sníme každý den hrst čerstvých lístků pampelišky, pročistíme si tak ledviny, játra a zlepšíme si trávení. Pozitivní účinek zaznamenáme především na naší kůži, neboť látky obsažené v pampeliškách čistí a omlazují i pleť. Pampeliška je také účinná v boji proti ekzémům, akné a jiným kožním neplechám, jak list, tak kořen. Působí při užívání vnitřně, ale i jako kožní tonikum.

4) Pomocník pro žlučníkáře

Kořen pampelišky má také blahodárné účinky. Ty ocení určitě žlučníkáři a lidé s horším trávením vůbec. Podporuje produkci žluči a celkově má příznivý vliv na trávení. Používá se i na léčení zánětlivých onemocnění žaludku.

5) Detoxikační kúra

Další úžasná služba našemu tělu je schopnost detoxikace, kterou pampeliška nastartuje. Tady by měli zbystřit všichni kuřáci, konzumenti alkoholu či jakýchkoli drog. Pampeliška pomáhá tělo zbavovat jedů a toxinů, které se v nás usazují právě při výše jmenovaných aktivitách. Je to pravé pohlazení pro čističky našeho těla, játra a ledviny. Snižuje cholesterol v krvi a krevní tlak.

Související články

Další články