Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Zázračný lék proti koronaviru? Izraelští vědci hlásí překvapivé výsledky

Zdroj: Profimedia
Koronavirus
Lék vyvinutý izraelskými vědci je sice zatím v první fázi testování, ale už tak hlásí překvapivé výsledky. Devětadvaceti těžce nemocným pacientům z třiceti se díky léku během dvou až tří dnů zlepšil zdravotní stav natolik, že byli puštěni domů. Podle tamních zdravotníků se jedná o "průlom" v léčbě proti koronaviru.

Ve výzkumném centru nemocnice Ichilov v izraelském Tel Avivu byla vyvinuta speciální látka zvaná EXO-CD24. Ta je podávaná pacientům, aby zamezila nepřiměřené imunitní reakci, tedy takzvané cytokinové bouři. Právě kvůli ní totiž umírá většina pacientů s těžkým průběhem nemoci. Lék se inhaluje jednou denně několik minut po dobu pěti dnů. „Je dodáván přímo do plic, a proto nemá žádné systémové vedlejší účinky, které mohou způsobit například injekční léky,” uvedl ředitel laboratoře prof. Nadir Arber pro zahraniční web Israel21c.org.

Látka navíc obsahuje membránové váčky, které dokážou přepravit potřebné látky mezi buňkami. Podle webu cnn.iprima.cz se právě díky nim do plic dostávají bílkoviny, které zajišťují buněčnou komunikaci. Lék je sice stále ještě na počátku testování, ale už tak je podle zdravotníků izraelské nemocnice považován za průlomový.

Prymula si lékem není jistý

Izraelský premiér už si liboval, že je konečně na světě „zázračný lék“ proti koronaviru. Roman Prymula je zatím k léku zdrženlivý. „Zatím to není v tomto stavu, ten lék není vyzkoušený. Prošel jen klinickou fází 1 a jsou určitě potřeba fáze 2 a 3. Pokud bude i ve třetí fázi tak úspěšný jako v první fázi, určitě o něj zájem mít budeme,“ řekl Právu vládní poradce pro zdravotnictví.

Související články

Další články