Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Zázračný chlapec: V Hájích se zřítil z 19. patra, lékaři mu skoro nedávali šanci, teď už chodí

Zdroj: Thomayerova nemocnice (ftn.cz)
+ Další fotografie
regenerace
Nešťastný patnáctiletý chlapec, který se na začátku prosince zřítil z 19. patra jedné z budov v pražských Hájích, neměl velké šance na přežití. Jeho stav se jako zázrakem zlepšil natolik, že ho dokonce čekají rehabilitace, aby to znovu "rozchodil". Co o mladém zázračném pacientovi říká jeho ošetřující lékař z Thomayerovy nemocnice Martin Prchlík?

Ošetřující lékař Martin Prchlík uvedl, že byl chlapec po pádu stabilizován a po 12 dnech už odpojen od přístrojů. Od té doby dýchal sám. „Během tří či čtyř dnů pak začal komunikovat, postupně také začal přijímat potravu ústy, a ne do žíly, docházelo k postupnému zlepšování celkového stavu,“ popsal lékař pro Blesk. Martin Prchlík šéfuje JIPce Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Thomayerově nemocnici.

Po odtlumení se u mladíka objevily epileptické záchvaty, lékař přiznal, že po takto těžkém poranění mozku to možné je. „Bude následovat dlouhodobá léčba, ale ani ta nemusí být trvalá a pohotovost k záchvatům může zcela vymizet,“ uvedl Prchlík. Chlapec si vede naprosto skvěle už druhý týden.

„Nález na magnetické rezonanci mozku byl velmi uspokojivý, došlo k částečné regresi jak vlastních poúrazových změn, tak i menšího nitrolebního krvácení,“ dodal Prchlík s tím, že i CT plic vyšlo uspokojivě. Většina poškozené tkáně se zahojila. „Některé poúrazové cysty jsou trvalého charakteru, to může v budoucnu přinášet komplikace v podobě zánětů, ale také nemusí,“ vysvětlil lékař.

Neměl vysoké šance, dnes sám chodí

Doktoři mu dávali desetiprocentní šanci na přežití, zpočátku byl chlapec v umělém spánku, měl vážně poraněný mozek i plíce, roztržená játra a ledvinu, žebra polámaná na obou stranách a zlomeninu pánve. Ta je teď tím nejzávažnějším. Mladík teď dýchá bez problému, normálně komunikuje a hýbe všemi končetinami. Má pouze oslabené svaly, to ho však nezastavilo od toho, aby chodil. Jen ho brzdí zlomená pánev, k chůzi tedy využívá chodítko.

„Zvládne běžný pohyb a při chůzi se ani nezadýchává. Druhá věc je, jak to bude při větší zátěži, to by mělo objasnit funkční vyšetření plic,“ vylíčil lékař s tím, že na vyšetření dojde v následujících dnech. Chlapec si navíc pamatuje vše, co se stalo před úrazem. Doktor uvedl, že po takto závažném úrazu mozku si lidé většinou nepamatují ani o dost delší časový úsek, který se před úrazem odehrál.

Patnáctiletý chlapec je od pondělí na standardní péči na dětské neurologii, kam byl po měsíci a jednom dni přeložen z JIPky. Čekají ho rehabilitace a dost možná se už brzy vydá domů. „Jeho prognóza pro život je každopádně velmi dobrá, už současný stav je v souladu s normálním kvalitním životem,“ dodal v závěru doktor Prchlík.

Související články

Další články