Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Zázemí olympioniků v Tokiu: Postele z kartonu, chytrý záchod a obří jídelny

OH Tokio 2021: Jak vypadá zázemí olympioniků?
Zdroj: Se svolením Petry Kvitové
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
Tokio 2020

Olympiáda v Tokiu už je téměř za dveřmi a první čeští sportovci se už stihli ubytovat. Například tenistka Petra Kvitová nebo plážová volejbalistka Markéta Sluková-Nausch se podělily o obrázky a dojmy, jak to vypadá v olympijské vesnici. Sportovce v ní čekala řada překvapení, jako třeba chytrý záchod nebo postele z kartonu.

K olympiádám takřka neodmyslitelně patří výstavba vesnice, kde se ubytují sportovci z celého světa. Jinak tomu není samozřejmě ani v Tokiu, kde Japonci vybudovali obří komplex několika panelových domů. Těch je celkem 12 a pojmou přes 11 tisíc sportovců z více než 200 zemí světa.

Na pokojích sportovce čekala řada překvapení. Nejvíce se například podivovali nad postelemi vyrobenými z lepenkových krabic. Někteří olympionici si tak mysleli, že jde o opatření, které má zabránit intimnímu styku mezi sportovci, protože lůžko údajně neunese více než jednoho člověka. To ale vyvrátil generální ředitel olympijské vesnice Takashi Kitajima. Postel má podle něj nosnost do 200 kilogramů a navíc je recyklovatelná. Z kartonu je v klubovně vyrobený například i stůl na ping pong.

Toalety na ovládání

Šokem pak pro někoho mohly být i toalety. Ty jsou vybavené moderní technologií a ovládají se podle tlačítek po straně záchodové mísy. Problém ale je, že návod k toaletám je v japonštině, a tak sportovci mnohdy nevědí, k jakým funkcím jednotlivá tlačítka slouží. Podivovala se nad tím například plážová volejbalistka Markéta Sluková-Nausch.

Součástí obřího areálu olympijské vesnice jsou samozřejmě i rozsáhlé jídelny. Kvůli koronaviru v nich ale panují přísná pravidla. "V jídelně jsou stoly odděleny plexisklem, při vstupu dostáváme jednorázové rukavice, fronty jsou minimální," uvedl na Twitteru Český olympijský tým. Japonci také dbají na ekologii. Proto se v jídelnách veškerý odpad poctivě třídí, stejně tak nádobí. Každá část jídelního servisu má svůj box na odložení, včetně hůlek.

Ačkoli v Tokiu platí řada koronavirových opatření, sportovci si zatím dějiště her pochvalují. Zejména pak ubytování, ze kterého mají výhled na moře a do jídelny to trvá pouhé tři minuty. Servis tak mají skvěle zajištěný k tomu, aby mohli podávat co nejlepší výkony.

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy