Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Zavřít školy? Roman Prymula je jasně proti. Děti by měly mít roušky i ve třídách, říká

Zavřít školy? Roman Prymula je jasně proti. Děti by měly mít roušky i ve třídách, říká
Zdroj:
+ Další 2 fotografie
Koronavirus a školy
Podle Romana Prymuly by školy měly zůstat otevřené i přes vysoký nárůst nakažených. Asi dvě desítky škol se totiž na prvního září neotevřely, další ještě nyní jedou v omezeném režimu. To ale podle odborníka na epidemie není šťastné řešení. Děti a hlavně pedagogové by ale měli nosit ve škole neustále roušky, aby nedocházelo k přenosu nákazy.

S narůstajícím počtem nakažených se někteří rodiče ozývají, že by se měly zavřít školy. Podle Romana Prymuly to ale není šťastné řešení. "Školy bychom měli držet otevřené, děti do nich potřebují chodit, protože online výuka dostatečně nenahradí prezenční. Navíc riziko poškození jejich zdravotního stavu je pro děti minimální," vysvětlil epidemiolog pro eXtra.cz.

Děti by měly nosit roušky i v hodinách

Bývalý šéf hygieny chápe strach rodičů o děti, podle něj ale žákům nic vážného nehrozí. Zásadním problémem je spíš následný přenos koronaviru z dětí na rodiče a prarodiče. "Aby k tomu nedocházelo a školy mohly fungovat, tak musíme apelovat na dodržování zásad, jako je nošení roušek v rizikových oblastech i ve třídách," myslí si Prymula.

Podle něj by tak děti měly nosit ve škole roušky i na hodinách. Jako samozřejmost pak vidí neustále zakrytá ústa u pedagogů. "Podle mého by měli mít respirátory, protože už tu byl případ, kdy se celá škola zavřela kvůli jednomu učiteli," řekl Prymula.

Někteří rodiče jsou proti ústenkám

Narážel tím například na sportovní gymnázium v Kladně, kde se ještě před prvním zářím nakazil jeden z trenérů, se kterým přišel do styku i zbytek učitelského sboru. „Z důvodu karantény celého pedagogického sboru, která byla nařízena dne 27. 8. 2020 Krajskou hygienickou stanicí, není možné zahájit školní rok tak, jak bylo plánováno,“ uvedlo gymnázium na webu.

Někteří rodiče ale odmítají, aby jejich děti nosily roušky. „Myslím si, že je to velká fraška. Blbá rouška vás neochrání. Když jdou děti ven, tak nemusejí být v rouškách,“ řekl na prvního září jeden z rodičů pro eXtra.cz. Jak ale Prymula vysvětlil, roušky jsou nejen prevencí, ale mají i zabránit nakaženému, aby šířil nemoc mezi ostatní. Lidé by tak ústenky neměli podceňovat.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy