Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Zavření firemních jídelen: Tato zhovadilost překonává všechny předchozí, zuří Česko

Zdroj: profimedia.cz
Vládní nařízení
Vláda včera narychlo přijala další zpřísněné opatření, dle kterého musí být závodní jídelny a kantýny zavřené. Zaměstnanci si mohou jídlo pouze odnést s sebou. Problém ale je, že nařízení vláda oznámila v pondělí večer s tím, že vešlo v platnost hned druhý den. Na to ale některé podniky nebyly připravené. Firmy navíc trvají na tom, že doposud bylo v jídelnách bezpečné prostředí a svorně si klepou nad celým zákazem na čelo.

Nařízení o zavření jídelen pro zaměstnance přišlo v pondělí večer jako blesk z čistého nebe. O to překvapivější mohlo pro někoho být to, že opatření vešlo v platnost hned od následujícího dne, tedy v úterý. "Bohužel jsme to nestihli říct zaměstnancům dřív než v 6 hodin ráno, kdy přišli na šichtu," říká Petra Macková Jurásková, tisková mluvčí společnosti Moravia Steel.

Podle mluvčí tak nebyli na situaci připravení nejen zaměstnanci, ale ani firemní jídelny. "Neměly dostatek obědových boxů, takže někteří naši zaměstnanci si museli shánět vlastní krabičky. Bylo to strašně narychlo. Zítra ale samozřejmě budeme připravení," ujistila Jurásková.

Zaměstnanci budou jíst v nebezpečnějším prostředí

Ačkoliv úředníci si mohou sníst své jídlo v kanceláři, dělníci to mají složitější. Oběd si musí odnést do odpočívárny a teprve tam ho zkonzumovat. Přitom všichni stále obědvají v jedné místnosti, ve které ale neplatí tak striktní pravidla, jako v jídelnách. "Máme v jídelnách zajištěné takové podmínky, abychom co nejvíce zabránili riziku nákazy. Lidé tam sedí oddělení, maximálně dva u jednoho stolu. Nařízení vlády ale musíme respektovat a podřídili jsme se tomu," doplnila mluvčí železárenské firmy.

Podřídit se musela i společnost ŠKODA AUTO. "Již během roku 2020 automobilka na základě dohody s Odbory KOVO v závodních restauracích zavedla maximálně bezpečnou formu stravování, kdy mezi zaměstnanci byly zajištěny rozestupy, oddělovací stěny a průběžná dezinfekce. Tato bezpečná forma stravování byla doposud využívána," uvedl mluvčí automobilky Tomáš Kotera a zároveň dodal, že zatím není jasné, kde budou dělníci jíst. "Momentálně to je v řešení," informoval Kotera.

Nařízení kritizují i vědci

Pro velkou část lidí je zavření jídelen, kde se dodržují striktní pravidla, naprosto nepochopitelné a mnohdy to označují jako "zhovadilost největšího kalibru". Podobně to vidí i Josef Středula. "Ale už dost! Zakázat jíst v jídelnách, kde je vše zajištěno proti přenosu viru? A co jako příště? Zákaz umývání nebo zákaz zpěvu? Nebylo by lepší se nejdříve poradit a až poté přijímat další opatření," pokládá vládě otázku český odborář.

Stejně tak je zavření jídelen nepochopitelné biologa Omara Šerého, který se věnuje testování na koronavirus. "Zakázat závodní stravování je z epidemiologického hlediska naprosto šílené. Jak lidé budou jíst? Sejdou se všichni v šatnách v malém prostoru nebo budou jíst ve zdraví ohrožujících výrobních prostorách? Zajímalo by mě, kdo takové nesmysly vymýšlí - o epidemiologii neví jistě nic," nešetřil kritikou známý vědec.

Rady hygieniků byly k ničemu

Mezi hlasité kritiky kontroverzního vládního nařízení se řadí i majitel Koh-i-noor Vlastislav Bříza. "„Máme kuchyni a jídelnu, ve které jsme udělali všechna opatření. Lidé sedí u stolu po dvou, mezi stoly jsou rozestupy, okna jsou otevřená a na jídlo se chodí od deseti hodin do dvou tak, aby se zaměstnanci nepotkali a nebyly tam fronty. Se vším nám radila krajská hygienička. Najednou - jako rána z čistého nebe - přijde informace, že to máme dávat do ešusu. Dovedete si to představit? Lidé si sednou do šaten nebo do provozu, budou sedět jeden vedle druhého a jíst,“ zlobil se Bříza v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Zdá se, že jedinou institucí, které zavření jídelny nevadí, je Poslanecká sněmovna. "Poslanci a další zaměstnanci si v jídelně mohou vyzvednout svůj oběd do krabičky, který si pak zkonzumují ve svých kancelářích," sdělil mluvčí Poslanecké sněmovny Roman Žamboch. Alespoň se na nové nařízení mohli ve Strakově akademii připravit...

Související články

Další články