Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Zavřené obchody v neděli? V sobotu a pondělí dorazí davy, míní ekonom. A jak s Dušičkami

Zavřené obchody v neděli? V sobotu a pondělí dorazí davy, míní ekonom. A jak s Dušičkami
Zdroj: pixabay.com, koláž eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
vládní nařízení
Podle nařízení vlády nyní obchody musí zavírat už v osm večer a v neděli dokonce nesmějí otevřít vůbec. Co se zdálo jako dobrý nápad a vůči prodavačkám a skladníkům jako milé gesto, se nejsíš stane velkou přítěží. Pokud budou markety zavřené v neděli, o to víc lidí se vydá na nákup v sobotu a v pondělí. A mezi více lidmi je větší šance, že se nákaza rozšíří.

Šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza nové vládní nařízení ostře zkritizoval. Vláda podle něj nijak nebrala v potaz jejich doporučení. "Dávali jsme jim data, jak se výrazně změnilo chování lidí. Zmizely úplně rodinné výlety do obchodů a zrychlil se i průchod prodejnou," uvedl pro Blesk Prouza.

Prouza doplnil, že podle něj v posledních týdnech vzrostl počet lidí, kteří šli na nákup pozdě večer nebo v době, kdy se v obchodech vyskytovalo méně lidí. "Tohle všechno jim teď vláda sebrala. Jde to proti vyjádření, jak se snaží omezit sociální kontakty a aby se lidé nepotkávali," rozčílil se Prouza s tím, že opatření jdou proti datům, které Svaz nasbíral.

Zboží je dost, vzkazují mluvčí marketů

Zákaz otevření obchodů v neděli zažilo Polsko, na což šéf Svazu upozornil. "Když tam na jaře zakázali nedělní prodej, tak v sobotu narostl počet nakupujících o třetinu a v pondělí se navýšil o 18 procent. Teď se z toho poučili a některé řetězce mají otevřeno dokonce 24 hodin denně sedm dní v týdnu," vysvětlil. Dodal, že se tak rozloží počet lidí na prodejně do většího úseku. A s vymezením času pro seniory to vypadá bledě. Prouza navíc potvrdil, že to k ničemu nebylo, polovina důchodců totiž chodila na nákup v časech, kdy se jim chtělo.

Stejně jako Prouza reagují i obchodní řetězce. Když bude v neděli zavřeno, přijde větší množství zákazníků v sobotu a v pondělí, mají jasno. Zákazníkům vzkazují, aby neměli strach a zbytečně nehromadili zásoby. Zboží mají dostatek a bude tomu tak i do budoucna.

Dušičkový prodej

Od soboty 31. října mohou být mezi 05:00 a 19:59 otevřeny stánky i obchody prodávající pietní zboží, jako jsou věnce či svíčky, a provozovny na zpracování kamene. Fungovat mohou i v neděli, kdy je jinak kvůli epidemii koronaviru téměř všechen maloobchodní prodej zakázán. Výjimku pro hřbitovní zboží v pátek schválila vláda.

Souboj liliputů na Clash of the Stars: Malej Zmijozel hubne, Obr mluví o tiché vodě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy