Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Zavřené náplavky a hrozící povodně: Meteorologové vydali další výstrahu

U Čertovky zavřeli protipovodňová vrata
Zdroj: Martin Procházka/eXtra.cz
+ Další 2 fotografie

Kvůli hrozbě povodní Praha zavřela oblíbené náplavky, nejezdí přívozy. Meteorologové aktualizovali výstrahu, týká se metropole a několika dalších oblastí v Čechách a na Moravě. 

Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřel protipovodňová vrata na Čertovce a od pátečního večera také vltavské náplavky. Kvůli velké vodě nejezdí přívozy. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňové aktivity, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

Praha podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) po obdržení výstrahy postupuje podle povodňového plánu. "Preventivně uzavřeme protipovodňovou bariéru v Čertovce a dále uzavřeme pro veřejnost i náplavky na městských částech Praha 1, 2 a 5," řekl. Magistrát podle něj monitoruje průtok Vltavy a je v kontaktu s Povodím Vltavy a městskými částmi, kterých se situace týká. Momentálně je uzavřená také plavební komora v Modřanech, protože je ucpaná splavenými věcmi.

Vrata na Čertovce byla podle informací magistrátu uzavřena po 13:00, s výjimkou cvičení v roce 2019 jsou nyní uzavřena poprvé od povodní v roce 2013. V sobotu se nebude konat ani oblíbený farmářský trh na Náplavce.

Výstraha meteorologů

"Vzhledem ke kulminaci dolní Berounky a dolní Sázavy a dalšího zvýšení odtoku z VD Vrané bude ješte stoupat hladina dolní Vltavy a následně i dolního Labe. Kulminaci profilu Praha - Chuchle očekáváme nad úrovní 1. SPA okolo 550 m3/s. 1. SPA bude bude velmi pravděpodobně překročen také na Labi v profilu Děčín v noci na neděli. V profilu Ústí nad Labem očekáváme kulminaci těsně pod úrovní 1. SPA. Situaci budeme dále upřesňovat i dle manipulací na VD Vrané," uvedl ČHMÚ.

V sobotu později odpoledne se budou vyskytovat přeháňky, ojediněle bouřky s úhrny kolem 15 mm. Ve druhé polovině noci na neděli očekáváme občasný déšť, přechodně vydatnější s úhrny kolem 20 mm/3 h, celkově kolem 25 mm. Vzhledek k již vysoké nasycenosti území a předpokládaným srážkám očekáváme vzestupy hladin zejména na menších vodních tocích na 1. SPA, ojediněle až na 2. SPA, nebo zatopení níže položených míst.


Sandra Nováková řekla své ANO na netradičním místě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy