Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Zavraždil je a pak i sebe: Zimmermannovy děti spočinuly na Olšanských hřbitovech

+ Další fotografie
Olšanské hřbitovy ukrývají nejeden děsivý příběh. Augustin Zimmermann procházel obdobím tak složitým, že to odnesly jeho děti a nakonec i on sám. Brutální vražda čtyř dětí se odehrála koncem října roku 1861. Informace byly čerpané z webových stránek Klub přátel Žižkova, z.s.

Na Olšanských hřbitovech v Praze se nachází hrob, kde odpočívají čtyři děti mlynářského pomocníka, podle jiných zdrojů obchodníka s moukou Augustina Zimmermanna. Nejstarší Augustin, kterému bylo sedm let, pětiletý Vácslav, čtyřletá Maria a roční Antonín.

Tři synové a dcera

První potomek Augustin se narodil 30. června 1854. Dva roky poté přišel na svět druhý syn Vácslav. Hned další rok se narodila holčička Maria. Až o tři roky později porodila Augustinova žena Františka syna Antonína. Rodina často měnila bydliště, převážně se ale pohybovala v okolí vltavského břehu, protože bydlení tam bylo z těch levnějších.

Neměli se dobře, na Augustina padal stín a lepila se na něj smůla při jakémkoliv počínání. Říkalo se, že Augustin byl neustále pod vlivem alkoholu, lékaři nakonec potvrdili, že byl hlavně psychicky narušený. Po výpovědi z bytu na Žižkově toho bylo na otce už příliš. Nedařící se manželství, finanční situace padala výhradně na jeho bedra a špatné životní podmínky, to vše vedlo k depresím. Vzhledem k tíživé životní situaci pro něj neexistovala jiná varianta než nenechat své děti trpět za jeho počínání.

Nedělní tragédie

Osudný den 27. října roku 1861, což byla neděle, se Augustin Zimmermann rozhodl ukončit život svých čtyř dětí, které ještě tehdy pořádně nevěděly, co se děje. Ve svém nevinném krátkém životě poznaly bídu a ze života neměly nic. Žena hlídače železnice našla těla všech pěti zemřelých u bývalé Hrabovy zahrady za altánem na vrchu Žižkova. Jedny noviny psaly, že toho dne odešel otec s dětmi už ráno, jiné zase, že to bylo až odpoledne.

Na místě činu se našly mimo jiné dvě láhve od vína a říká se, že jimi děti omámil a uspal. Jakmile si byl jistý, že nic neucítí, všem čtyřem podřezal tepny a sobě nakonec udělal to samé. Všech pět jich tedy zemřelo na následky vykrvácení.

Františka své děti i manžela přežila

Ovdovělá Františka žila dalších deset let. O jejím životě po smrti rodiny se nic neví, ani čím se živila. Zemřela v září roku 1871. Nikdy se neprokázalo, co bylo opravdu přesnou příčinou Zimmermannova počínání a proč to odnesly právě děti, avšak většina důkazů a zápisů nasvědčuje tomu, že Augustin byl pomatený a životem tak zničený, že neustál žádný další nátlak.

Související články

Další články