Boeing 777 malajsijské letecké společnosti letu MH17 byl před dvěma lety nad východní Ukrajinou sestřelen ze země raketovým systémem Buk pocházejícím z Ruska. Tato informace byla uvedena ve středu na tiskové konferenci v Nizozemsku, mezinárodním týmem odborníků.

Odborníci, kteří byli zapojeni do vyšetřování, jednoznačně tvrdí, že raketa 9M38 byla vystřelena z území ovládaného proruskými separatisty. Toto tvrzení však Moskva razantně odmítá a obviňuje Ukrajinu, že si vyrobila falešné důkazy.

Při sestřelení letadla zahynulo všech 298 lidí na palubě.

Letadlo zasáhla raketa 9M38, jejímž výrobcem je ruská společnost Buk. Tato společnost však se závěrem vyšetřovatelů v žádném případě nesouhlasí. Ruské ministerstvo zahraničí se nechalo slyšet, že vyšetřovatelé leteckého neštěstí umožnili Ukrajině vyrobit důkazy a zvrátili tak případ ve svůj prospěch.

Experti, kteří byli zapojení do vyšetřování útoku na letadlo, tvrdí, že jednoznačně zjistili, že raketa 9M38 byla vystřelena z území ovládaného proruskými separatisty.

Řada důkazů, včetně obrazových i zvukových záznamů z té doby svědčí o tom, že v této oblasti systém Buk přítomen byl a po sestřelení letadla se rychle vrátil do Ruska.

Šéf vyšetřovatelů nizozemské policie Wilbert Paulissen také uvedl, že odposlechy komunikace ukazují, že proruští povstalci na východě Ukrajiny žádali rozmístění mobilních systémů země-vzduch a také potvrdili jejich přijetí.

„Lze dojít k závěru, že let MH17 byl sestřelen raketou 9M38 vypálenou systémem Buk, který byl přivezen z území Ruské federace a po útoku se později vrátil do Ruské federace,“ shrnul vyšetřování Paulissen.

Zatím není jasné, zda byl povstalcům vydán rozkaz odpálit raketu, nebo zda povstalci jednali o své vůli. Nebo zda šlo o tragický omyl.