Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Zatčení a výslech na gestapu! Otec Jiřího Drahoše se za druhé světové války podruhé narodil

Otec Jiřího Drahoše to neměl za druhé světové války jednoduché.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
Málokdo tuší, že Jiří Drahoš (68) se nemusel vůbec narodit. Otec prezidentského kandidáta, který ve druhém kole vyzve současnou hlavu státu Miloše Zemana (73), se totiž za druhé světové války účastnil odboje. Tato činnost vyústila v zatčení a výslech gestapem.

Jiří Drahoš se usilovně chystá na střet s prezidentem Milošem Zemanem, s nímž by měl jít do dvou televizních debat. Druhé kolo voleb proběhne za necelé dva týdny. Za druhé světové války přitom stačilo, aby Jiří Drahoš starší udělal chybu, a kandidát se nemusel narodit.

Otec bývalého předsedy Akademie věd za Protektorátu Čechy a Morava působil jako učitel v Proseči u Skutče. Patřil přitom mezi nejužší přátele a spolupracovníky poštovního úředníka Jana Hartmanna zapojeného do protinacistického odboje. V sobotu 18. listopadu 1944 bylo těchto několik lidí zatčeno protektorátními četníky a převezeno na místní četnickou stanici.

Stalo se tak na rozkaz Venkovní služebny gestapaPardubicích. Na stanici poté probíhaly výslechy. Stačilo, aby řekl Drahoš starší něco špatně, a nacistická policie mu to mohla nedarovat.

Naštěstí se tak nestalo a dne 20. února 1949 se v porodnici v Českém Těšíně narodil Drahošovým syn Jiří. Koho by tehdy napadlo, že bude o 68 let později kandidovat na českého prezidenta?

Související články

Další články