Trendy tagy Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami

Nejnovější kauzy

Zátah na radnici v Praze: Bývalý radní stanul před soudem kvůli reklamě

Praha
Bývalý zástupce starosty Prahy 1 za ODS a posléze člen majetkového výboru zastupitelstva Michal Valenta (ODS) stojí před soudem. Podle obžaloby zvýhodnil při pronájmu reklamních panelů v metru společnost JC Decaux. Na kauzu upozornil portál Aktuálně.cz.

Obžaloba tvrdí, že Michal Valenta zvýhodnil firmu JC Decaux při pronájmu reklamních panelů v metru, takzvaných citylightů. Za to podle obžaloby získal 200 tisíc korun, které prý firmě vyfakturoval jako údajnou poradenskou činnost. „Tento fiktivní smluvní vztah uzavřel, aby zastíral skutečnou činnost, tedy využívání interních informací,“ cituje slova státního zástupce Jana Lelka portál Aktuálně.cz.

Spolu s Michalem Valentou je obviněna i firma JCDecaux a její technický ředitel Tomáš Tenzer. Ten měl na starosti pronájem reklamních ploch.

Za uvedený trestný čin – sjednání výhody při zadání veřejné zakázky – je podle trestního zákoníku možné udělit trest od dvou do osmi let vězení.

Suma, kterou Valenta měl získat, je vyšší, než suma, kterou měla pronájmem citylightů získat firma JCDecaux. Podle obžaloby totiž šlo o pronájem pouhých čtyř reklamních poutačů v podchodu metra Staroměstská za roční nájemné 68 tisíc korun.

V akci byly i odposlechy

Vyšetřování začalo už v roce 2016. Policie vyhodnocovala podezření, že někteří lidé napojení na radnici inkasují úplatky za to, že zařídí výhodný pronájem jejích prostor. Kriminalisté tehdy nasadili odposlechy.

V únoru 2017 pak kriminalisté spustili velký zátah a zadrželi tehdejšího šéfa ODS na Praze 1 a předsedu finančního výboru zastupitelstva Martina Skálu a další tři lidi. Sám Skála, který byl i členem majetkového výboru, skončil na dva měsíce ve vazbě. Vyšetřování a odposlechy pak ukázaly také na Valentu.

Valenta před soudem odmítl, že by se dopustil trestného činu. „Dvacet let jsem byl činný ve veřejné správě a určitě bych nechtěl nějak takto poškodit své jméno,“ uvedl Valenta a zdůraznil, že o žádnou veřejnou soutěž nešlo, ale pouze o takzvaný záměr, který byl navíc špatně vypsán, a tak musel být zrušen a vypsán znovu.

Státní zástupce Jan Lelek na fiktivním vztahu trvá a navíc dává do souvislosti také to, že Valenta společnosti JCDecaux fakturoval poradenské služby.

Soud případ odročil na červen, kdy by měli vypovídat svědci.

Související články

Další články