Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Zastřelil ho Hřebejk i Spielberg. Za známou scénou z filmu Zachraňte vojína Ryana jsou opět české ručičky

Zastřelil ho Hřebejk i Spielberg. Za známou scénou z filmu Zachraňte vojína Ryana jsou opět české ručičky
Zdroj: youtube/facebook
+ Další 2 fotografie
Legendární Spielbergův film Zachraňte vojína Ryana se připravoval 6 let. Snímek vyhrál 5 Oscarů, 2 Zlaté glóby a 2 ceny BAFTA. I v tomto legendárním válečném snímku o záchraně výsadkáře, který den před vyloděním v Normandii seskočil padákem za nepřátelskými liniemi, jsou české ručičky.

Steven Spielberg je znám tím, že všechny své filmy důkladně připravuje. Když se ho na "place" na něco zeptáte, zná každou scénu, ví, co kdo říká, a své představy o provedení dokáže velice dobře popsat a předat svým kolegům. Právě takovou zkušenost se Spielbergem má Leoš Stránský (49). Český kaskadér, jehož jméno stojí za několika dalšími legendárními tituly.

"K Ryanovi jsem se dostal krátce potom, co jsem společně se svým týmem dotočil Titanic. To byl můj zlomový film, protože právě tam si mě všiml jeden z produkčních. Spolupráce se Spielbergem byla báječná. Je to člověk, který když něco dělá, tak to dělá neuvěřitelně precizně a vše má dopředu naplánované," popisuje Stránský v rozhovoru exkluzivně pro eXtra.cz

Práce takového kaskadéra zahrnuje pohybový trénink herců. Učí se padat, pohybovat a také umírat. Když je Leoš Stránský u filmu, právě toto je jeho práce. Učí také šermovat, připíná herce na lanka s kladkou a každý kaskadérský kousek ve své podstatě režíruje právě on.

Ve filmu Zachraňte vojína Ryana dostal Leoš roli německého odstřelovače, který na několik okamžiků zastaví postup skupinky vojáků. Jednoho z nic postřelí a nechá ho krvácet na zabahněné návsi francouzské vesnice. Následně je zlikvidován jedním z hlavních hrdinů.

"Natáčení té scény bylo docela komické," vzpomíná. "Na té optice jsem měl nalepený váček z krví, takže když jsem zavřel druhé oko, nic jsem neviděl. Slyšel jsem jen Steva (Spielberga), jak na mě řve přes megafon, ať se koukám támhle a támhle. Ten den bylo hrozné vedro a já už toho měl docela dost."

Optika, kterou ve scéně Stránskému prostřelí, byla pouze jedna. Právě proto se scéna točila pouze na dvakrát. Spielberg to Stránskému neustále připomínal.

"Spielberg stál celou dobu pod tou věží a jen mě komandoval přes megafon. Snažil jsem se to udělat co nejdůvěryhodněji. Najednou se z megafonu ozvalo: 'To děláš dobře, jak se potíš, to je hrozně super. Super výkon.' To jsem se pak ozval, že to nedělám schválně, ale dělám to proto, že je mi vedro jako krá*a," smál se Stránský.

Dodneška Leoš slýchá při natáčení jiných filmů dotazy typu: "Mohl bys to udělat jako v Ryanovi?" "V Ryanovi to bylo takhle a takhle... co to udělat stejně?" "Hele a v Ryanovi si to udělal jak?" Stránský jim vždy vesele odpovídá: "Já nejsem Spielberg."

Na celou scénu se můžete podívat ZDE

Co myslíte vy? Zahrál Stránský svou malou roli dobře?

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy