Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Střelba v Ostravě StarDance 2019 Extra Host (pořad) Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Zastavené stíhání: Babiš reaguje na kauzu Čapí hnízdo a obviňuje demonstranty

+ Další fotografie
KAUZA
Premiér České republiky Andrej Babiš se vyjádřil ke kauze Čapí hnízdo. Podle něj nedocházelo z jeho strany k ovlivňování státních zástupců a pokud k tomu došlo, tak to podle něj byli demonstranti na Letné. Kdyby se kauza před soud dostala, tak okamžitě začnou další demonstrace, uvedl Babiš při otevření nové budovy Základní školy v Rudné u Prahy.

Babiš odpovídal na dotazy novinářů, zda by sám neměl chtít, aby o kauze rozhodl nezávislý soud. „Kdyby to bylo před soudem, tak okamžitě budou demonstrace,” uvedl s tím, že celá kauze má za cíl poškodit jeho jméno. „Nemám se čeho obávat, řekl jsem x krát, že je to kauza, která mě má poškodit. Nikoho jsem neovlivňoval, pokud se ho někdo snažil ovlivnit, tak demonstranti na Letné,” dodal při příležitosti otevření budovy Základní školy v Rudné za přítomnosti ministryně financí Aleny Schillerové.

Podle městského státního zastupitelství žalobce změnil v kauze názor. Šarochovo rozhodnutí zatím jeho mluvčí neodůvodnil. Vedoucí státní zástupce nyní zjišťuje, zda je změna zákonná a důvodná. Šaroch přitom loni na jaře zamítl stížnosti obviněných a rozhodl v pokračování stíhání. Teď ovšem naopak rozhodl o zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Závěry ale nemusejí být v tuto chvíli konečné, bude je ještě posuzovat státní zastupitelství.

Reakce politiků

„Čert vem Andreje Babiše, Vyšší Spravedlnost si ho nakonec stejně najde. Malér je v tom, že důvěra veřejnosti v nestranný výkon státního zastupitelství se zhroutí. Ode dneška se státní zastupitelství bude těšit stejné důvěře, jako komunistická prokuratura před rokem 1989. A náprava bude těžká a dlouhá,“ uvedl ke kauze Miroslav Kalousek. „Rozhodnutí státního zástupce bereme na vědomí. Nastala ale situace, před kterou jsme varovali. Po jarní nevysvětlené změně na ministerstvu spravedlnosti a mediálním tlaku předsedy vlády velká část společnosti neuvěří, že by takovéto rozhodnutí padlo i v případě řadového občana,“ tvrdí předseda ODS Petr Fiala. „Já vám to řeknu tak, jak to cítím já: Kdyby Andrej Babiš nebyl premiér, tak už patrně dávno sedí. A také se aktivně řeší další jeho kauzy (mezi které počítám i daňový únik zjevně fiktivní reklamy na farmě Čapí hnízdo za 270 milionů). Před zákonem si mají být všichni rovni. Ti nejvýše postavení mají jednat čestně. Pan státní zástupce Šaroch otočil o 180 stupňů. Ačkoliv případ přebíral již před několika roky, doposud prezentoval názor, že je stíhání odůvodněné,“ myslí si šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Respektuji rozhodnutí státního zástupce, který zastavil trestní stíhání Andreje Babiše. Velmi důležité bude, jak žalobce nyní celou věc zdůvodní. V kauze nesmí existovat žádné pochybnosti o tom, že v ČR existuje dvojí spravedlnost.

Mohlo by vás zajímat

Další články