Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Zaslouží si cenu i přenos Oscarů? Jen za lepší Televarieté!

výzdoba
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 10 fotografií

Tak na začátek několik změn. Slavné Kodak Theatre je už asi moc okoukané, tak ho předělali na Dolby. Ceny filmové akademie také letos mění svůj název, jsou to prostě Oscaři 2013, takže odpadá složité dopočítávání výročních přenosů. Tím ale inovace končí a nastává návrat ke kořenům československé televizní zábavy, kdy se Bohdalka s Dvořákem snažili o vtipy a vrcholem pořadu bylo vystoupení Národního baletu Praha.

Uvádění Oscarů a hostování na nich jsou známkou toho, že v Hollywoodu něco znamenáte. A to i tehdy, pokud jste mizerná televizní herečka Jennifer Aniston, která se proslavila jen díky perfektním vlasům a manželstvím s Bradem Pittem, protože o jejím hraní, ač má na kontě několik filmových rolí, nemůže být ani řeč. Přesto ale byla pozvaná k otevírání zlaté obálky s vítězným jménem a v celé kráse předvedla největší slabinu letošní show. Krkolomné vtipy scenáristy viditelně hláskované ze čtecího zařízení, povinná pauza na smích a nulová improvizace. Ovšem co taky čekat od hostů, kteří se proslavili spíše jako slavné tváře bulváru než jako skvělí herci. A těch opravdu vynikajících tam bylo jako šafránu.

Minulé ročníky byly přehlídkou nejen vtipů, ale i netradičních čísel. Hostující herci a hlavně sami moderátoři dokázali těžit nejen ze zoufalé finanční situace, kdy se celý svět potácel v krizi, ale i z toho, v jakém složení se na pódiu sešli. Hugh Jackman šokoval celý svět svým vlastním hudebním číslem, kde představil všechny nominované filmy, za rok mu Anne Hathaway vrátila podobným způsobem jeho podraz, když si nenašel čas s ní nacvičit oscarové vystoupení. Herečtí kolegové z filmu Nějak se to komplikuje Steve Martin a Alec Baldwin vytěžili co nejvíc z toho, že spolu hráli v jednom filmu, a navíc měli v publiku pod nohama pošestnácté nominovanou Meryl Streep, o kterou ve filmu soupeřili. Utahovali si nejen sami ze sebe a z velké Meryl, ale dokázali vytvořit zábavnou atmosféru až drzými narážkami na ostatní herce. Nejvíc to odnesl George Clooney, který se stal jejich obětí neustále opakujícího se vtipu, ale zabralo to a divák se bavil.

Letos mu nezbývalo než koukat na hodinky zkoušet parapsychologii v praxi. Síla myšlenek ale popoháněla celý galavečer ke zdárnému konci jen stěží. A nemohl za to ani tak nováček Seth McFarlane, který se v pozici moderátora snažil, seč mohl, dokonce si vymyslel i vlastní píseň o herečkách, co příliš ukazují prsa. Celou oscaří show ale zabily všechny ty kulturní taneční a zpívánkové vložky, které kdysi sloužily na ROH pro zaplácnutí času rekreantům ve společenské místnosti u večeře s řízkem a játrovou polévkou.

Obrody se tak dočkalo vystoupení Catherine Zety-Jones, která kdysi před miliony let tančila a zpívala v muzikálu Chicago, něčím podobným nás oblažila i Jennifer Hudson z muzikálu Dreamgirls, a protože Daniel Radcliffe si po Harrym Potterovi vydobyl uznání kritiky svým broadwayským vystoupením v muzikálu Snadná cesta vzhůru (How to succeed in business without really trying), kde předvedl obstojný taneční a pěvecký výkon, nacpali ho producenti i sem. Byl to první Radcliffův výlet na největší filmový svátek a navzdory očekávání diváků a ječení fanynek nedopadl dobře. Kromě televarietního vystoupení za to může i jeho předávající partnerka Kristen Stewart alias Bella ze Stmívání, která se nyní pyšní titulem nejméně sexy herečka. Že je Kristen naprosté dřevo s jediným výrazem v obličeji a problémem mluvit, chápou všichni, kdo si nemyslí, že je v noci navštíví upír Pattinson a prožije s nimi lásku až za hrob. Ostatně nesoulad hostujících dvojic byl zřetelný už od počátku a těžko hádat, podle jakého klíče se k sobě kolegové z branže dostávali. Harry Potter a Bella Swan vedle sebe na pódiu, to je snad špatný sen i proto, že oba filmy od sebe scenáristicky, trikově a hlavně herecky dělí světelné roky.

A kdo měl náhodou špatných vtipů, digitálních medvědů, předstíraných hádek, koktaných replik, tanečních a pěveckých čísel málo, mohl se alespoň pobavit u toho nechtěného, co Oscaři letos nabídli. Tak zcela jistě vrcholem večera byl pád Jennifer Lawrence, která si šla pro sošku za hlavní roli ve filmu Terapie láskou. Jennifer byla oscarovou favoritkou a podle toho i vypadala, ohromná róba od Diora dávala tušit, že tahle holka počítá se smrští blesků z fotoaparátů. Nakonec se jí obří sukně a vysoké podpatky staly osudnými a rozpleskla se přímo na schodech, což se na Oscarech snad ještě nikdy nestalo.

Nechtěnou pozornost na sebe strhla také fenomenální zpěvačka Adele, která má úplně v paži všechny, kteří jí radí, že by měla zhubnout, a nosí se jako velká dáma, kterou obvykle je. Když ale vyhrála v kategorii Nejlepší filmová píseň za bondovku Skyfall, zaječela s dětskou radostí tak mocně, že rozesmála předávající trio hereček na pódiu a zvukaři v režii musela hrůzou uletět sluchátka.

Drbnám u obrazovek také nemohlo uniknout podivné hemžení v prvních řadách, které okupovali nominovaní Anne Hathaway a Hugh Jackman, každý se svými partnery, a přesto oba spolu. Tihle dva si nějakou záhadou padli do oka už před třemi lety a podivný čtyřúhelník zavdává k nejedněm spekulacím. Nudnou šeď přenosu se povedlo rozbít i ve chvíli, kdy výherce v kategorii Nejlepší film nechali vyhlásit přímo první dámou z Bílého domu. Michelle Obama tak vnesla do hromady recyklovaného šrotu trochu lesku nové voňavé karoserie sjeté přímo z výrobní linky.

Ale abych nebyla úplně tak nespravedlivá, přece jen letošní Oscaři nabídli jednu velkou novinku. Nikdo v tomto roce nenominoval Meryl Streep. Nejlepší herečka Hollywoodu drží rekord se šestnácti oscarovými nominacemi a třemi zlatými soškami a vždycky sedává v úplně první řadě přímo naproti neviditelné značce, kde stává moderátor. Letos přišla tahle živoucí legenda předat Oscara jiné, teď už taky živoucí legendě. Daniel Day-Lewis dostal Oscara za hlavní roli v dramatu Lincoln a tenhle zlatý zadek bral do ruky už potřetí. Což znamená, že je absolutně nejlepším hercem všech dob, protože má tři Oscary za tři hlavní role, Meryl totiž jednoho z těch svých dostala za roli vedlejší. A když si tihle dva velikáni stříbrného plátna padli do náruče, bylo jasné, že letošní Oscaři navzdory velké nudě a provinční zábavě přepsali filmovou historii.

Promotéři Clashe odtajnili další porci bizáru: Sumo zápas, dívčí řežba, kontroverzní Laduška i velké překvapení

Související články

Další články

Nejnovější kauzy