Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Zásadní problém pro Airbnb: Používat byt jako hotel je přestupek, zatrhla tipec Praha

Zdroj: Profimedia
Ubytování

Pražský magistrát dlouhodobě bojuje proti Airbnb a nyní, zdá se, našel potřebnou páku. Byt totiž nelze používat jako hotel. Na to doplatil i majitel bytu v centru Prahy, který prostory využíval k ubytování zákazníků, přestože k tomu nebyly určeny. 

Městský úřad Prahy 1 na jaře udělil pokutu majiteli bytu, který prostory využíval jako ubytovnu či hotel v rámci služby Airbnb. Byt k tomu ale nebyl zkolaudovaný. Pokutovaný muž se odvolal, ale to odbor stavebního řádu Magistrátu hlavního města Prahy zamítl. Rozhodnutí tak zůstavá v platnosti.

Tento závěr si pochvaluje zejména předseda a zakladatel spolku Snesitelné bydlení v centru Prahy Petr Městecký, který k řešení případu podal podnět. "Mohl by se z toho stát precedens," uvedl pro Seznam Zprávy Městecký. Podle něj přitom není potřeba složitě vymýšlet nové zákony proti Airbnb a podobným službám, ale stačí vymáhat platnou legislativu. Což se povedlo ve zmiňovaném případě.

Městecký tvrdí, že Airbnb nebo například Booking nejsou nejsou žádným krátkodobým pronájmem ani sdílením či dočasnou výměnou bytu. Naopak podle předsedy spolku Snesitelné bydlení jde o ubytovací služby. „Je patrné, že v současné době došlo k posunu od ubytování se snídaní ve ‚vlastním domově‘ k pravidelnému neomezenému využívání bytu k ubytovacím službám, a to bez splnění legislativních nároků kladených na hotely a ubytovny,“ vysvětlují úředníci ve svém rozhodnutí.

Městecký se dočkal odvolání

Z výsledku řízení má radost i členka koalice Prahy 1 Bronislava Sitár Baboráková (ANO). „Mám z rozhodnutí našeho stavebního úřadu i magistrátního odboru stavebního řádu velkou radost. Jakákoli cesta vedoucí k vyřešení fenoménu krátkodobého ubytování a jeho velmi negativního dopadu na kvalitu bydlení v centru Prahy je vítaná,“ uvedla politička.

Zajímavostí ale je, že Městeckého vyhodila z Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života, jehož je Baboráková předsedkyní. Mezi oběma totiž panuje dlouhodobý spor.

Související články

Další články