Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Zářná kariéra Josefa Myslivečka i pád do bídy: Syfilis, vážná nehoda a smutný konec

Josef Mysliveček v podání Vojty Dyka.
Zdroj: se souhlasem Jarmily Štukové
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
VELKOFILM

V novém historickém velkofilmu na motivy života skladatele Josefa Myslivečka září v hlavní roli Vojtěch Dyk. Ten si tak splnil sen seznámit se více s tvorbou slavného umělce. Uvádí to v tiskové zprávě, kterou máme k dispozici. Jaký byl skutečný život hudební legendy? Zažil nešťastnou lásku, trpěl syfilidou a zemřel izolován v bídě. Mozart si vyčítal, že na něj zapomněli.

Hudební skladatel Josef Mysliveček se narodil 9. března 1737 do zámožné pražské rodiny váženého měšťana, mlynáře a člena mlynářského cechu Matěje Myslivečka. Spolu se svým dvojčetem vystudoval gymnázium a měl převzít rodinné řemeslo. Josef se však již od mládí chtěl věnovat výhradně hudbě, kterou slýchával v pražských chrámech a na operních představeních v divadle V Kotcích, kde v mládí trávil většinu času.

Roky slávy v Itálii

Aby si splnil svůj sen, odcestoval na podzim roku 1763 do Benátek, kde se učil od mistrů. Vystupoval jako houslista a studoval hudbu u varhaníka a skladatele Giovanniho Battisty Pescettiho. Jeho první velký úspěch přišel již roku 1765 kantátou Zmatek na Parnasu. Následovaly opery Seramis a Bellerofontés a Mysliveček si mohl užívat roky zasloužené slávy.

V Itálii byl Mysliveček známý jako Giuseppe Misslivecek, detto Il Boemo, řečený Čech. To je název i nového filmu režiséra Petra Václava, kde se hlavní role zhostil herec Vojtěch Dyk. "Snažil jsem se ztělesnit Josefa jako člověka s jeho vášněmi, s jeho přesvědčením i s jeho pochybnostmi. Je to hudebník, který stojí o kariéru, protože mu umožňuje dělat to, co má rád, ale není kariérista," říká oblíbený český hudebník v tiskové zprávě.

Přátelství s Mozartem a smrt v bídě

Do rodných Čech se skladatel ještě vrátil, aby vyřídil náležitosti po matčině smrti. Uvítali jej zde s náležitými poctami. Roku 1770 se v Bologni poprvé setkal s Wolfgangem Amadeem Mozartem. Pro toho se stal v mládí vzorem a jak uvádí Lifee.cz, v budoucnu po Myslivečkově smrti si Mozart vyčítal, že se o něj lépe nestarali a nechali jej zničit se.

Josef Mysliveček zemřel v bídě a osamění 4. února 1781 v Římě. Od roku 1777 se u něj měly projevovat příznaky venerické choroby neboli syfilidy. To byl pro něj počátek pádu, konec kariéry a stáhnutí do ústraní. V té době měl také nehodu, kdy se s ním při cestě do Itálie převrhl kočár. Vážně si poranil obličej a přerazil nos. Do rány navíc dostal infekci, se kterou musel být následně téměř rok v nemocnici. Když jej byl navštívit Mozart, byl jeho vzhledem zděšen. Po návratu domů nosil přes zohavený obličej stříbrnou pásku a společnost již nenavštěvoval. Tento velký talent zemřel v chudobě a bez přátel.

Film Il Boemo z dílny Pilot Film má českou premiéru 20. října.

Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy