Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Zařízení glo: Co se skrývá za technologii v elegantní krabičce?

Zařízení glo: Co se skrývá za technologii v elegantní krabičce?
Zdroj: British American Tobacco
Zařízení na zahřívaný tabák jsou v poslední době stále oblíbenější. Většinou však vidíme pouze výsledný efekt poté, co se nám přístroj spolu s náplněmi dostane do ruky, ale už netušíme, co za jeho vznikem stojí a co se v zařízení na zahřívaní tabáku vlastně děje.

Způsoby zahřívání

Přístroje na zahřívaný tabák máme v podstatě dvojího typu. Tabáková náplň je v nich zahřívaná buď zevnitř nebo zvnějšku, což je případ i zařízení glo, na které se podíváme trochu důkladněji.

Výhody zahřívání

Vývoj a testování zařízení na zahřívání tabáku Glo probíhá na vědeckém pracovišti British American Tobacco v anglickém Southamptonu.

Při tomto procesu tabák nehoří, ale pouze se zahřívá. Díky tomu vzniká potenciálně méně škodlivých látek než u klasických průmyslově vyráběných cigaret, které se zapalují. Při užívání zahřívaného tabáku nejenže nevznikají v takové míře zdraví škodlivé zplodiny, ale odpadají i další nepříjemné důsledky, jakými jsou obtěžující kouř, s tím spojený zápach a produkce popela. I proto je zahřívaný tabák společensky více tolerovaný, na rozdíl od klasické cigarety si jej lze dopřát v řadě restaurací, kaváren či jiných uzavřených prostorách.

Náplně

Za elegantním zevnějškem se skrývá sofistikovaný systém, na jehož vývoji se pracovalo dlouhá léta.

Přístroj glo je napájen baterií, která průměrnému konzumentovi vydrží po celý den. Náplně se skládají z tabáku, filtru a papíru, jsou podobné slim cigaretě a jsou dostupné v několika variantách, včetně těch s tzv. klikací kapslí s příchutí. Tuto náplň uživatel jednoduše vloží do zařízení a jedním stiskem započne proces nahřívání. Technologie ukrytá v elegantní krabičce se pak postará o vše ostatní – ve chvíli, kdy zařízení lehce zavibruje je připraveno k použití. Jak již bylo řečeno, zařízení typu glo náplně zahřívá na teplotu 240°C zvnějšku, díky tomu má i daleko menší nároky na údržbu a čištění než konkurenční výrobky.

Budoucnost zahřívaného tabáku

Na zdokonalování, testování a dalším vývoji pracují v BAT desítky odborníků.

Rostoucí čísla prodejů naznačují, že uživatelé - kuřáci zahřívanému tabáku začínají přicházet na chuť. Uvědomují si, že klasická cigareta pomalu ale jistě patří minulosti a díky vývoji lze svou závislost, pokud už se jí nedokáží říct zcela, ukojit i díky těmto moderním zařízením bez toho, aniž by obtěžovali své okolí. Nahradí však klasické cigarety někdy zcela? „Určitě. Tato změna, tedy posun od spalovacích technologií k zahřívacím, nebo možná dokonce i k těm bez zahřívání, však bude vyžadovat nějaký čas,“ uvedl v jednom z rozhovorů na toto téma David O’Reilly, ředitel výzkumu společnosti British American Tobacco s tím, že tyto nové produkty nikdy plně nenahradí zážitek z cigarety, ale jsou mu velmi blízko a záležet bude také na tom, jak se podaří komunikovat zdravotní benefity nespalovacích technologií směrem ke kuřácké populaci.

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy