Když si někdo sny dlouhodobě nepamatuje, či se dokonce domnívá, že žádné sny nemá, signalizuje to, že některé záležitosti v jeho životě, případně i zdravotní stav, nejsou zcela v pořádku.

Sny se totiž mohou dotýkat toho, co si člověk nechce připustit – realita může být příliš tíživá, podvědomí ji neumí zpracovat – natož ji řešit. Nemalou snahu vyžaduje už samotné přiznání si, že máme nějaký problém. Pokud to však dokážeme, potom si sny snáze uvědomíme.

Prožíváme-li náročnější období, objevuje se v našich snech mnohdy více násilí, krve a vražd. Tyto hrůzostrašné sny bývají pocitově velice silné. Příjemné a pokojné sny naopak značí, že jsme v pohodě.

Před nočními můrami vás efektivně uchrání lapač snů, ale i lucidní snění. Během lucidních snů si spící lidé plně uvědomují, že sní, což jim umožňuje upravovat si děj a podobu snu.

Někdy může absence snů znamenat, že byste si měli dopřát více odpočinku, respektive spánku. Když jste přepracovaní a večer doslova padáte únavou, sny si budete pamatovat mnohem hůře, pokud vůbec, stejně tak u přerušované­ho spaní.

Jak si sny lépe vybavit?

Až půjdete spát, usínejte s myšlenkou, že budete snít a sen si zapamatujete. Důležité také je, abyste se probouzeli pomalu a ihned se snažili vzpomenout si na detaily onoho příběhu i pocity, jež ho doprovázely.

Při rychlém vstávání se mozek okamžitě přepne na další činnost a informaci o tom, co se vám zdálo, jednoduše vypustí. Nesmíte si tedy dovolit jiné myšlenkové pochody.

Připravte si na noční stolek tužku a papír, popřípadě snový deník. Jakmile se probudíte, i v noci, veškeré vzpomínky si zapište. V průběhu dne se k zaznamenaným údajům vracejte, je docela možné, že se ještě na něco rozvzpomenete.

Jeden tip navíc!

Než se uložíte ke spánku, dejte si pod polštář, postačí i volně do postele, ametyst. Tento magický kámen s ohromnou ochrannou sílou nejenže zahání nespavost a zajišťuje klidné spaní, ale pomůže vám zapamatovat si blahodárné sny, které vám navodí, a porozumět jim.

Pamatujete si, o čem sníte?