Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Zapomenuté vánoční tradice: Tyhle 4 zvyky by se měly znovu začít dodržovat!

Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
štědrý den
Vánoce jsou známé tím, že se v jejich průběhu dodržuje spousta tradic. Krájení jablka, pouštění lodiček, lití olova a šupina z kapra pod talířem jsou zvyky, které lidé drží už od nepaměti. Bohužel jsou ale i krásné tradice, o jejichž existenci většina dnešních rodin už nemá ani ponětí. Přitom některé z nich by stály za to, aby se opět začaly dodržovat!

Vánoce jsou svátkem klidu a pohody. Většina rodin se alespoň o Štědrý večer sejde u jednoho stolu, společně povečeří a u ozdobeného stromečku pak rozbalí dárky. V některých domácnostech tímto Vánoce končí, většina Čechů však dodržuje alespoň jednu tradici. Přinášíme vám 4 zapomenuté vánoční zvyklosti, které určitě stojí za obnovení. Dodržíte je?

Sekera pod stolem

Pokud vás v uplynulém roce trápily zdravotní problémy a bolesti nohou, tato tradice je přesně pro vás. Pod stůl se štědrovečerní večeří byla dříve umisťována sekera. Pokud jste na ni šlápli bosou nohou, mělo vám to od těchto problémů na celý příští rok ulevit.

Štěstí v kousku chleba

Abyste si o Vánocích přivolali štěstí, stačilo v průběhu štědrovečerní večeře sníst kousek okoralého chleba. Není to však jediná potravina, jejíž konzumace má z člověka udělat šťastlivce. Můžete tedy sníst například i vejce snesená na Boží hod, účinek by to mělo mít stejný.

Patky od vánoček

Tuto tradici dříve dodržovaly všechny svobodné ženy. Pokud se chcete v příštím roce vdát, nasbírejte o Štědrý den devět patek od vánoček.

Vlašský ořech u postele

Pokud si v předvečer Štědrého dne položíte k posteli vlašský ořech, který druhého dne ráno rozlousknete a sníte, měli byste být celý rok chráněni před blechami a štěnicemi.

Související články

Další články