Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jaromír Jágr koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Zapomenuté umění: Odkud se vzalo vyvolávání duchů a jak se to dělá?

Taky jste jako děti zkoušeli vyvolávat duchy? A vyvolali jste? Spojením s mrtvými se dnes živí tisíce lidí po celém světě. Kde se tohle „umění“ vzalo?

Vyvolávání duchů neboli nekromancii provozovali ve starověku už Řekové a také Babyloňané a Egypťané. Nejznámějším nekromantem je beze sporu doktor Faust.

Laickým pokusům o spojení s mrtvými se říká spiritismus. Znáte tu pověst, jak jeden z Pražanů kdysi nezvládl vyvolané duchy a ti ho potom rozsápali? Takových příběhů se ve světě odehrála spousta.

Lidé podnikají seance, při kterých usednou kolem kulatého stolu a jeden z přísedících je médium, tedy osoba, skrze kterou potom duchové odpovídají na otázky. Mrtví mohou odpovídat také prostřednictvím spiritistické tabulky Ouija. Profesionálové doporučují z místnosti odstranit všechny kovové předměty, protože ty prý duchy odpuzují. Duchovi by se prý také mělo otevřít okno, aby mohl vejít, a seance by měla probíhat za tmy. Na okenní parapet a na práh dveří by se měla nasypat sůl, aby se prostor ochránil od zlých démonů.

Průšvih je, že pokud ducha vyvolá nekvalifikovaná osoba, nemusí poté ducha zvládnout.

Některá kvalifikovaná média upozorňují na laické praktiky vyvolávání duchů, prý se leckdy může jednat o hazard se životem.

Související články

Další články