Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Záněty i slepota. Každoročně se kapavkou nakazí stovky Čechů

Záněty i slepota. Každoročně se kapavkou nakazí stovky Čechů
Zdroj: Profimedia.cz
SERIÁL EXTRA
Je to tichý zabiják... A zákeřný. Mimoděložní těhotenství, neplodnost, ale třeba i záněty v konečníku, krku nebo v oku, které mohou končit slepotou. Řeč je o následcích kapavky, pohlavně přenosné nemoci, která je nebezpečná i v tom, že především u žen mnohdy probíhá bez zjevných příznaků.

Každoročně se kapavkou nakazí stovky Čechů. A nepostihuje pouze lidi střídající sexuální partnery, kteří se nechrání kondomem. Jsou zaznamenané případy, kdy se nakazil například novorozenec.

"Jde o velmi nebezpečnou nemoc. Nejčastěji postihuje sliznice močopohlavního traktu. Podle typu sexuálního styku také sliznici konečníku a krku, při nedodržování hygieny může být ohroženo i oko, kam si pacient může infekci zanést," řekl eXtra.cz lékař Karel Jedlička.

Kapavka patří mezi nejrozšířenější sexuálně přenosné nemoci na světě. Způsobuje ji gramnegativní bakterie Neisseria gonorrhoeae. Příznaky se obvykle objevují dva až šest dní po nakažení. "Projevem u mužů je hnisavý výtok z močové trubice, doprovodnými příznaky jsou pálení a řezání při močení," vysvětlil odborník s tím, že u žen se nemoc nemusí mnohdy projevit. Pokud se tak nestane, objeví se zelený, žlutý nebo bělavý výtok z vagíny.

U žen i mužů může kapavka vést až k neplodnosti či slepotě. U žen navíc může způsobit srůsty ve vejcovodech. Kapavka se standardně léčí antibiotiky. V poslední době přibývá ale kmenů odolných na běžně používaná antibiotika - tím se léčba kapavky může zkomplikovat.

SERIÁL EXTRA: Nemoci z lásky:

1. díl - Vir, který zabíjí pomalu, ale jistě: V Česku je nejvíce nakažených mužů milujících muže

2. díl - Bakterie, která vám změní život: Co se děje s tělem při syfilis?

3. díl - Chlamydiová infekce? Nejčastější pohlavní nemoc, která způsobí i neplodnost

4. díl - Herpes aneb postrach nevěrníků: Nejpřenosnější pohlavní nemoc na světě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy