Dětství krásné krasobruslařky odjakživa provázela tvrdá dřina. Hana odmalička vstávala ve 4 ráno, protože v 6 hodin už musela být na ledě. Excelovala ovšem nejen ve sportu, ale i ve škole, kde měla výborné známky a naučila se dobře německy. Kromě krasobruslení zvládala dokonce chodit i na hodiny baletu.

Za úspěchem mladé dívky, která sbírala ceny na šampionátech už od svého raného věku, stála především její maminka. Pro tu byla Hanka třetím dítětem. Její první dva potomky ovšem tragicky usmrtil její první muž, který se poté sám oběsil. Maminka Marie se tehdy odstěhovala z malé vsi u Pardubic do Prahy, kde se snažila na tuto tragédii zapomenout. Ke své dceři se velmi upnula a bála se o ni. I proto neznala Hanka jako malá vlastně nic jiného než školu a tvrdé tréninky.

Talentovaná krasobruslařka byla miláčkem národa. Její vystoupení při každém šampionátu sledovaly miliony domácností. Z téměř každého podniku si odvážela přinejmenším stříbrnou medaili a podávala neskutečné výkony.

Osudovým se pro Hanku ovšem nestalo krasobruslení, nýbrž setkání s její první životní láskou. Tou nebyl nikdo jiný než známý textař Jiří Štaidl, bratr hudebníka Ladislava Štaidla (73). Seznámili se v roce 1967 na koncertu Karla Gotta, s nímž Jiří úzce spolupracoval.

Štaidl dělal čest uměleckému způsobu života. Ukázal Hance, že život není pouze o dřině na trénincích a odříkání. Poznala díky němu svět i z jiné strany.

Kariéra sportovkyně ovšem dlouho nešla skloubit s ponocováním a večírky. Záhy tak šla výkonnost mladé sportovkyně dolů. Vztah nakonec nevydržel až do Hančiny smrti, ale i tak měl na její život vliv jako nic jiného.

Nakonec to totiž pokračovalo až tak daleko, že Hanka získala k vrcholovému krasobruslení odpor. Když přestala krasobruslení milovat tak jako předtím, staly se pro ni najednou těžkými nejen závody, ale i tréninky.

Na jednom ze závodů v americkém Coloradu dokonce před svým finálním vystoupením ve volné sestavě zahodila brusle do nedalekého jezera a odmítla nastoupit.

Na krasobruslení nakonec nezanevřela úplně, pouze ustoupila z vrcholových závodů a začala se věnovat exhibicím, se kterými projela celý svět. Při jedné z lední revue, která se konala ve francouzském Nantes, ovšem došlo k tragické autonehodě. Ta se stala sportovkyni osudnou. Čelní srážku s kamionem nepřežila.

Místo svého odpočinku našla Hana Mašková v Praze, kde byla pohřbena na Vyšehradském hřbitově. Ironií osudu i její první láska Jiří Štaidl zemřel při autonehodě jen pár let po ní.