Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Zákulisí minisérie Zlatá labuť: Dámy se převlékaly i pětkrát denně, říká kostymérka a prozradila, jak probíhaly přípravy

Minisérie Zlatá labuť: Kostymérka prozradila, jak probíhaly přípravy oděvů
Zdroj: se souhlasem TV Nova, koláž eXtra.cz
+ Dalších 9 fotografií
dobová móda

Nová minisérie zavede diváky do první poloviny minulého století. Zlatá labuť z dílny televize Nova nabídne publiku příběh z prostředí legendárního obchodního domu na přelomu 30. a 40. let. Tomu se musely přizpůsobit i outfity, které měla na starosti kostymérka Michaela Horáčková Hořejší. "V průběhu příprav jsem se zajímala o dobová díla a to mě inspirovalo k tomu, že jsem začala sbírat originální kostýmy z té doby," prozradila mimo jiné redakci eXtra.cz.

Krásná zlodějka, legendární obchodní dům a hutná kriminální zápletka. Nejen to slibuje minisérie Zlatá labuť v hlavních rolích s Martou Dancingerovou, Adamem Vaculou, Petrem Kostkou nebo Beátou Kaňokovou. K výpravné sérii z konce třicátých a začátku čtyřicátých let neodmyslitelně patří i kostýmy, které si v tomto případě vzala na starosti Michaela Horáčková Hořejší, jež má za sebou pohádky O vánoční hvězdě či princ Mamánek, jak uvádí web ČSFD.

"V průběhu příprav jsem se zajímala o dobová díla a to mě inspirovalo k tomu, že jsem začala sbírat originální kostýmy z té doby. Ozývali se mi lidé, kteří měli po prapředcích k dispozici oblečení, jestli bych se na ně nechtěla přijet podívat. Tyto nabídky jsem s nadšením přijímala. Hluboce totiž ctím originalitu a pravost, navíc dnešní kamerová technika je tak daleko, že pozná jakoukoli lež. Proto musíme být pravdě daleko blíž než kdy dřív," uvedla kostymérka pro eXtra.cz a zároveň popsala, co v té době bylo jinak. "Zatímco se dnes kdokoli může převléknout za kohokoli, tenkrát to ještě tak nefungovalo. Když do společnosti vstoupila žena, která nebyla dáma, hned se to na první pohled poznalo."

Přísná pravidla odívání

Dále pak vysvětlila, že se dámy v dobách první republiky převlékaly minimálně pětkrát denně. "Pokud jde o pravidla, podle kterých se poznala slušně oblečená dáma, byly to určitě délky sukní a výstřihy, které končily maximálně 12 cm pod klíční kostí. U pánského odívání vždy musí být malá kapsička na lístek na tramvaj. Dámská kabelka byla v té době miniaturní, protože dáma tam má mít pouze peníze na případnou zpáteční cestu taxíkem." ​ Pro Zlatou labuť vytvořila kostymérka více něž 2 500 kusů oděvů.

Práce kostymérky však nespočívá jen ve výběru šatů, ale i v komunikaci s tvůrci, kteří musí vysvětlit, co přesně potřebují. Probíhají tedy opakované schůzky s režiséry a scenáristy. "To trvá většinou tak dva až tři měsíce." Zajímalo nás, s kolika lidmi na přípravě kostýmu Michaela spolupracuje. "Protože se sbíráním těchto kostýmů zabývám už téměř devět let a mám z čeho vybírat, dílna, která kostýmy připravuje, už nemusí být tak velká. Mám přibližně desítku externích spolupracovníků a pak tu mám mé nejbližší spolupracovníky profesí kostyméry, kteří mi pomáhají realizovat kostýmní zkoušky, fitingy a následně se starají o herce i během natáčení."

O čem minisérie je

Báře Veselé (Marta Dancingerová) se smůla lepí na paty a je na útěku před spravedlností. Shodou okolností se tak trochu nedobrovolně stává prodavačkou oddělení módy v právě otevřeném obchodním domě Zlatá labuť. Ten je doslova dechberoucím palácem přepychu a novou moderní dominantou centra Prahy. Za jeho luxusními výlohami však kráčejí dějiny. Píše se totiž 15. březen 1939 a německá okupační vojska (téměř) bez odporu překračují české hranice.

Kromě Bářina příběhu budou diváci sledovat osudy jejích kolegyň, a to Evy Duškové (Beáta Kaňoková), která by se ráda stala slavnou herečkou, a Aleny Zimové (Simona Lewandowská).

Minisérii od režisérů Braňo Holička a Bisera A. Arichteva můžete sledovat každý čtvrtek ve 20:20 na Nově.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy