Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Zákopčaník přišel o svůj legendární pozdrav: Proč nemohl používat slunce v duši

Ján Zákopčaník se proslavil hláškou "Slunce v duši"
Zdroj: Profimedia
+ Další 3 fotografie
Moderátor

Snad každý v Česku zná legendární pozdrav "Slunce v duši", kterým se proslavil meteorolog Ján Zákopčaník (✝63). Právě tak zdravil dlouhá léta diváky u televizních obrazovek, kteří sledovali předpověď počasí v ČT. V roce 2001 ale musel z nařízení šéfů hlášku přestat používat. Co za tím stálo, prozradil v chatu České televize. 

"Dobrý večer a slunce v duši," zaznělo z úst meteorologa Jána Zákopčaníka pokaždé, když moderoval předpověď počasí v České televizi. Z hlášky se bez nadsázky stal kult a řada lidí ji vzala za svou. Ať už proto, že se jim líbila, nebo se jim zdála komická. Zákopčaník si s ní zkrátka udělal jméno.

V roce 2001 ji ale náhle přestal používat, což řadu diváků mrzelo. Předpověď počasí zkrátka už nebyla taková jako dřív. Slunce v duši bylo jakýmsi kořením. I proto je jasné, že Zákopčaník nepřestal pozdrav používat jen tak, sám od sebe, ale že mu to bylo nařízeno od tehdejšího vedení.

Přišel o svou značku

„Připustil jsem v dobrém úmyslu, aby se stejně pojmenoval jeden bylinný přípravek. Tím se ale ze ‚slunce v duši‘ stala skrytá reklama, a proto ho už nesmím používat,“ odůvodnil meteorolog v roce 2004 hořký zákaz na chatu České televize. V ní vydržel moderovat ještě čtyři roky, než nadobro skončil.

Samozřejmě se Zákopčaník pokusil získat svůj trademark zpět za spolupráce právníků. Snaha však byla marná. „To by některé naše instituce musely pracovat úplně jinak...“ řekl meteorolog zklamaně. Sám dobře věděl, že i když šlo o maličkost, měla i pro jeho kariéru velký význam.

Odešel v poklidu

Zákopčaník zemřel 22. června 2022 ve věku 63 let, což oznámila jeho rodina v parte. Podle blízkých odešel v poklidu. "Byl to v soukromí slušný člověk, tichý, nenápadný. Ale hodný a příjemný. V té době už byl známý, přímo slavný, já byl začínající ucho, a tak jsem k němu vzhlížel,“ reagoval pro eXtra.cz moderátor Rey Koranteng, který se s meteorologem setkával v začátcích své kariéry.

Královna platformy 18+ Kafuu: Plním zvláštní touhy fanoušků, chtěli po mně i to, abych škrundala, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy