Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Zakleknutí policie na maminku před uplakanou dcerou (5): Nepřiměřené, myslí si Šándor

Zakleknutí policie na maminku před uplakanou dcerou (5): Nepřiměřené, myslí si Šándor
Zdroj: Se svolením Patrika Mikulenka
+ Další 2 fotografie
Policejní zákrok
Internetem se jako lavina šíří video, ve kterém policisté násilně spoutali ženu, která si odmítla nasadit roušku. Celý hrůzný incident sledovala její pětiletá dcera, která ihned propukla v pláč. Podobných videí se zákroky policie se přitom na sociálních sítích v posledních dnech objevilo víc. Podle experta na bezpečnost Andora Šándora jde ale často o nepřiměřenou reakci policistů, kteří nejsou na takové situace připraveni. „Jedna věc je, že použijete donucovací prostředky při nějaké kriminální činnosti a druhá věc je, že je použijete proti lidem, kteří už rok žijí v psychicky náročné situaci,“ říká Šándor.

Podle videa, které pobouřilo velkou část národa, žena odmítla nosit roušku a nechtěla se ani prokázat doklady. Proto ji policie hrubě povalila na zem a spoutala. Vše za přítomnosti její malé dcery, která zoufale plakala.

"Pokud byla žena opilá a vůči policistům vulgární, tak k podobnému zákroku měli strážnici oprávnění. Zároveň si ale nemyslím, že by to bylo na to, aby ji svalili na zem. Kéž by strážníci byli vždycky takto rozhodní a nesmlouvaví k opravdovým porušením zákona, opravdovým přestupkům a násilí," říká bezpečnostní expert Andor Šándor

Podle něj musí být v jednání policie přiměřenost, která ale bohužel není všem vlastní. "Ze zákona jsou takové donucovací prostředky možné, ale přesto říkám, že by to vymáhání mělo nějakým způsobem korelovat s mírou prohřešení. Samozřejmě když malá pětiletá dívenka uvidí svou maminkou, jak s ní policie řízne o zem, tak to pro ni musí být obrovské trauma, na které bude dlouho vzpomínat," uvádí Šándor a dodává, že i taková situace by měla být součástí přípravy policie.

Lidé to policii neulehčují

Šándor si je dobře vědom, že lidé nemohou chtít, aby byli policisté i špičkovými psychology, přesto by měli být na takové akce speciálně připraveni, aby se tím nenadělalo víc zla než užitku.

"Jedna věc je, že použijete donucovací prostředky při nějaké kriminální činnosti a druhá věc je, že je používají proti lidem, kteří rok žijí v psychicky náročné situaci. S tou se každý člověk vyrovnává jiným způsobem, působí to na jeho psychiku," vysvětluje specialista na bezpečnost.

Zároveň ale Šándor upozorňuje, že stejně tak lidé by si měli uvědomit, že policie si vládní nařízení nevymyslela. "Všichni bychom se vůči policistům měli chovat tak, že to nejsou oni, kdo si restrikce vymyslel. Oni neřídí koronavirovou pandemii, policie je tu proto, aby vymáhala opatření, které vláda uložila," říká voják ve výslužbě a zároveň uznává, že někteří lidé práci strážníkům mnohdy úmyslně neulehčují. Podobně jako žena ve videu, která si odmítala vzít roušku a nakonec verbálně napadla strážníky.

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy