Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Zakleknutí narkomana v Teplicích: Zákrok byl v pořádku a v souladu s předpisy, míní elitní kriminalista

Policejní napadení v Teplicích.
Zdroj: Se souhlasem Zdenek Z/Facebook video, koláž eXtra.cz
Policejní zákrok

Policejní zákrok proti narkomanovi v Teplicích se řeší nejen napříč republikou, ale i ve světě. Stanislav Kazbunda, bývalý elitní kriminalista a lektor odborných předmětů a rovněž učitel střelecké přípravy na Policejní akademii, říká, že policisté zákrok zvládli. Podle něj se jedná o účinnou metodu, když při zatýkání klečí policisté někomu na krku. Muž po zatčení v sanitce zkolaboval a následně zemřel, ale podle pitvy to bylo kvůli předávkování drogami. 

Bývalý elitní kriminalista Stanislav Kazbunda se v rozhovoru pro iDnes.cz rozpovídal o zákroku, který policisté vůči zdrogovanému muži v Teplicích učinili. „Zakleknutí se používá velmi často,” vysvětluje a reaguje tak na komentáře některých lidí, kterým se zákrok, kdy policista klečel muži na krku, zdál nepřiměřený.

„Neexistuje žádný katalog, který lze proti pachateli použít. Obecně je možné využít donucovací prostředky, kterými jsou podle zákona hmaty a chvaty, kopy a údery. Nic z toho ale blíže žádný předpis nespecifikuje,” říká a dodává, že vždy záleží na tom, jak konkrétní policista vyhodnotí situaci.

Zakleknutí je nejjednodušší způsob

Podle Kazbundy je zakleknutí obvyklý a nejjednodušší způsob, jak člověku znemožnit pohyb. „Klečí se na zádech na páteři a v tu chvíli i lehký či slabší člověk zablokuje relativně silného člověka,” míní.

Podle něj také nehrozí u člověka udušení, protože si neklekají přímo na krk, ale těsně za krkem na páteř. Tam je to totiž nejúčinnější. Zákrok byl podle Stanislava Kazbundy v pořádku. „Z pohledu provedení byl zákrok policistů naprosto v pořádku a v souladu s předpisy, stejně jako použití pout, kterými se zabraňuje nejen tomu, aby člověk ublížil lidem v okolí, ale i sám sobě,” dodává.

Policie musela tímto způsobem zasáhnout, protože byl muž pod vlivem návykových látek, kladl odpor a jeho chování bylo nekontrolovatelné. To, že bohužel muž po příjezdu záchranné služby zemřel, je smutné, ale i podle pitvy to bylo v důsledku předávkování drogami, a nikoli kvůli zákroku policistů,” doplňuje bývalý kriminalista.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy