Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Zákeřná mutace Epsilon: Panují obavy, že na ni nezabere očkování ani protilátky

Varianta Epsilon a co o ní víme
Zdroj: Profimedia
mutace koronaviru

S přibývajícím časem, kdy se svět potýká s pandemií nemoci covid-19, narůstá počet mutací tohoto viru. Nově se pozornost vědců zaměřila na mutaci Epsilon, která může být potenciálně rezistentní vůči vakcínám.

Varianta Epsilon je další z řady mutací koronaviru, které se objevují v průběhu doby, kdy svět bojuje s pandemií nemoci covid- 19. Vrásky dělala zatím především obyvatelům Kalifornie (odtud pochází i někdy užívaný název kalifornská mutace), zaznamenána však byla už i v Česku.

Mutace koronaviru

Světová zdravotnická organizace zavedla nový systém pro pojmenovávání různých variant koronaviru. Jejich názvosloví vyplývá z řecké abecedy. Hlavní faktor při určování jejich jmen se řídí tím, kde byly mutace poprvé objeveny. Britská mutace je tak nyní označována jako alfa, jihoafrická je beta, brazilská gama, indická nese název delta a mutace z Peru je označována jako lambda.

Mutace alfa byla poprvé zaznamenána ve Spojeném království a vyznačuje se vysokou nakažlivostí. Alfa je až o 40 procent nakažlivější než klasická varianta viru. Její nakažení může také znamenat pro pacienta horší následky. Vakcíny na tuto variantu účinkují.

Mutace beta je původem z Jihoafrické republiky. Kromě rychlejší nakažlivosti má také větší virovou nálož, větší množství těžkých případů a odolnosti proti protilátkám.

Mutace gama

Pochází pravděpodobně z Brazílie. Jako první ji však potvrdilo Japonsko.

Mutace delta

Poprvé byla indentifikována v Indii. Tam se také rychle rozšířila. Následně se objevila i v Evropě a dalších státech. Vyznačuje se až o 100 procent rychlejším šířením a zároveň mírnějšími příznaky. Je částečně odolná vůči vakcínám.

Mutace lambda

Původně zachycena v Peru. Její vlastnosti jsou zatím málo zdokumentované.

Mutace epsilon

Pochází z Kalifornie. V jejím genomu se vyskytují hned tři mutace a může být proto odolná vůči vakcínám. Nakažlivost je stejná jako u klasické formy koronaviru.

Mutace Mí

Pochází z Kolumbie. Zatím není dostatek informací k tomu, aby se dalo určit zdali je nebezpečnější než jiné mutace. Podle prvních zjištění by však mohla být schopná překonat imunitu proti této nemoci.


Nebezpečnost této varianty spočívá v tom, že může být velmi odolná vůči vakcínám. Jak uvádí britský list Daily Mail, vědci z University of Washington a firmy Vir Biotechnology se sídlem v San Francisku zjistili, že varianta má tři mutace na špičkovém proteinu, který virus používá pro vstup a infikování lidských buněk.

Tyto mutace mohou viru poskytnout odolnost vůči neutralizujícím protilátkám generovaným vakcínami Pfizer-BioNTech a Moderna. A co víc, mutace mohou být schopné se vyhnout přirozeným protilátkám, které si člověk vytvoří po infikování virem.

Pozitivní je alespoň to, že varianta Epsilon se nepovažuje za infekčnější než původní virus. Tato varianta byla poprvé identifikována v květnu 2020 a do října prakticky neexistovala. Později se rozdělila na dvě samostatné verze: B.1.427 a běžnější mutaci B.1.429.

Od té doby se Epsilonu se podařilo najít si cestu do nejméně 44 zemí, ačkoli 97 procent z 49 221 případů po celém světě je stále zaznamenáno v USA



Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Další články

Nejnovější kauzy