Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Zákeřná mutace Delta: Tváří se jako obyčejná rýma a mate příznaky

Mutace Delta: Nejčastější vlastnosti
Zdroj: extra.cz/Martin Procházka
koronavirus

Nová mutace koronaviru zvaná Delta za chvíli převáží nad ostatními mutacemi tohoto zákeřného viru. Už nyní je jasné, že se některými vlastnostmi od jiných variant liší. 

Odkud Delta pochází?

Mutace Delta se poprvé objevila v Indii loni v říjnu. Letos v dubnu už předběhla všechny ostatní mutace a stala se nejrozšířenější variantou koronaviru v této zemi. Od té doby už se stihla zabydlet v devadesáti zemích světa.

Výskyt v Evropě

Co se týče evropských států, nejvíce zasaženou zemí zůstává Velká Británie. Celkem tam Delta může za 74 procent případů nákazy koronavirem. Pozadu však nezůstávají ani ostatní státy. Velkou neplechu působí nová varianta v Rusku, kde je zatím naočkováno jen kolem 15 procent tamní populace. Zvýšený výskyt této varianty hlásí i Portugalsko a Německo.

Mutace Delta

Varianta Delta se šíří o 60 procent rychleji než mutace Alfa a až o 100 procent rychleji než původní kmen koronaviru.

Rozšířená je v devadesáti zemích světa a postupně nahrazuje starší varianty viru.

V České republice byla poprvé zaznamenána v květnu v oblasti Nového boru.

Nejčastěji se projevuje jako běžné nachlazení. Mezi hlavní projevy patří bolest hlavy, silná rýma, bolest v krku, horečka, případně kašel.

Vakcíny v případě varianty Delta chrání především před vážným průběhem a to až z 94 procent. Před samotnou infekcí chrání zhruba ze 64 procent.



V České republice se první nakažení touto variantou objevili v květnu na Českolipsku. V současné době detekce varianty Delta v ČR mírně narůstá, byť podle zdravotníků ještě nelze pozorovat jasný vzestupný trend. Například minulý pátek bylo zaznamenáno v celé ČR 6 případů této mutace.

Čím se Delta liší od jiných mutací?

Hlavním rozdílem oproti jiným variantám viru je nakažlivost. Delta se šíří o 60 procent více než varianta Alfa, která sama o sobě byla mnohem nakažlivější než původní virus. V porovnání s původní variantou viru se tak Delta šíří až o 100 procent rychleji.

Delta má také jiný průběh nemoci než u ostatních mutací. Nejčastěji se projevuje jako běžné nachlazení s tím, že jedním z hlavních projevů bývá bolest hlavy. Kromě ní mezi hlavní příznaky nové mutace patří silná rýma, bolest v krku, horečka a v ojedinělých případech i kašel. Podle dat z Velké Británie je také smrtnost nižší než u jiných variant. To však může být způsobeno i tím, že v této zemi je už značná část lidí naočkovaná.

Chrání vakcíny proti této variantě?

Přestože nejnovější data z Izraele naznačují, že vakcíny nejsou proti variantě Delta tak účinné, jako proti jiným mutacím, přesto mají stále významný účinek. Podle izraelského ministerstva zdravotnictví vakcína Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech stále efektivně brání před vážným průběhem nemoci.

Účinnost před vážným průběhem klesla pouze o čtyři procentní body z původních 97 na 93. Před samotnou nákazou však chrání "pouze" ze 64 procent oproti původním 94 procentům. Je tak možné, že u rizikových skupin obyvatel bude muset na podzim či v zimě dojít k přeočkování.


Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy