Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Zákaz vstupu očkovaným: Majitelka dětského obchodu v Olomouci jim zavřela dveře

Zákaz vstupu očkovaným: Majitelka dětského obchodu v Olomouci jim zavřela dveře
Zdroj: Profimedia
Zákaz vstupu

O očkování proti koronaviru si každý myslí to své. Například provozovatelka obchodu s dětským zbožím Zuzana Michálková umístila u vchodu dvě cedule zakazující vstup lidem naočkovaným mRNA vakcínami. Prodejna je v centru Olomouce.

Provozovatelka dětského obchodu uvedla, že má strach o zdraví zákazníků i o to své. Očkování podle ní zvyšuje riziko přenosu nákazy od lidí, kteří kvůli aplikované vakcíně nemají žádné příznaky covidu-19. Podle Michálkové nebyla vědecky prokázána neškodnost mRNA očkování.

Obává se proto možného přenosu částeček vakcíny na neočkované zákazníky převážně z řad těhotných žen. Situací se už začala zabývat Česká obchodní inspekce (ČOI), protože cedulky zakazující vstup naočkovaným zákazníkům jsou podle ní diskriminující.

Může se jednat o diskriminaci

U vchodu do prodejny jsou dvě cedule s nápisem Zákaz vstupu očkovaným mRNA vakcínami a obrázkem, na němž jsou značky s nápisem STOP a přeškrtnutou injekční stříkačkou. Na cedulích je informace, že zákaz byl vydán „v zájmu ochrany zdraví těhotných žen a nenarozených dětí, zaměstnanců a vedení společnosti“.

ČOI z toho důvodu ve středu provedla v prodejně s dětským zbožím kontrolu a pořídila i fotodokumentaci. „Podle právního názoru ČOI by takové jednání mohlo naplňovat znaky diskriminace,“ řekl podle webu Seznam Zprávy mluvčí ČOI Jiří Fröhlich, podle něhož se inspekce bude tímto případem dál zabývat. „V obecné rovině mohu sdělit, že za porušení zákazu diskriminace hrozí podle zákona pokuta až do výše tří milionů korun,“ uvedl Fröhlich. Michálková si však myslí, že se ničeho protiprávního nedopustila.

Podobným případem se před časem zabývala média také v Bratislavě. Tam provozovatel galerie a filatelistického obchodu zakázal vstup lidem očkovaným proti novému koronaviru, protože mohou být jeho bezpříznakovými přenašeči.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy