Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Zákaz testovat lidi! Soukromá laboratoř, kde odhalili koronavirus, nemůže přijmout další Čechy

Zdroj: Pixabay
+ Další 4 fotografie
Covid-19
Dva pozitivní testy na koronavirus v soukromé laboratoři, další testování však vedoucí laboratoře Soňa Peková nemá povolené. Ministerstvo zdravotnictví je toho názoru, že by lidé měli mít možnost nechat se otestovat v soukromé laboratoři, ale takové místo musí mít smlouvu s pojišťovnou. Ta laboratoři Tilia chybí. Tento zákaz rozpoutal vášnivé debaty o rozhodnutí vlády. S touto skutečností přišel web Novinky.cz.

Soňa Peková je vedoucí laboratoře Tilia Mezi dvaceti testovanými odhalila dvě infikované osoby, ale už v pátek musela odmítat až stovky zájemců. Portál Novinky.cz na svém webu sdílel rozhovor se samotnou Pekovou.

Koronavirus: Důležité kontakty

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

https://www.mzcr.cz/

Více o tématu

Připravena testovat

Vedoucí laboratoře uvedla, že když se začaly objevovat první případy nákazy koronavirem v Evropě, ihned se nahlásila na pražskou hygienickou stanici, že je připravena na testování. Peková výsledky testů několikrát ověřovala, aby měla jistotu.

Podmínky ministerstva

V testování však už pokračovat nemůže a musí tak odmítat stovky lidí, kteří by se chtěli dozvědět, jak na tom jsou. Ministr zdravotnictví sice povolil testování v soukromých laboratořích, ale pod podmínkou, že budou mít smlouvu s pojišťovnou a upravený manažerský systém, který podle Pekové trochu ztěžuje administrativní práci.

Pozastavená činnost

Činnost laboratoře Tilia je v tuto chvíli pozastavena, Peková se snaží s ministerstvem dohodnout, aby udělal výjimku. Podle vedoucí laboratoře se může totiž některým laboratořím stát, že test vyjde falešně negativní.

Zároveň bylo prokázáno, že se lékařka nakazila při druhém testování na koronavirus. Leží tak v pražské Bulovce v karanténě s dalšími nakaženými.

Reakce lidí

Pozastavení činnosti laboratoře Tilia kvůli vládě vyvolalo vášnivé diskuze mezi občany Česka. "Že tento stát rád hází lidem klacky pod nohy, to jistě každý ví. Nechápu však, proč v této situaci. Nemáme s ní žádné zkušenosti a hledá se vše, co je účelné a přínosné. A stejně nepovolí laboratoři další testování., na splnění podmínek teď není prostě čas," uvedla jedna z komentujících.

V další diskuzi se ozval muž a ten českého premiéra a ani ministra zdravotnictví vůbec nešetřil. "Hnus fialovej. Babiš se svým superstar idolem začínají z koronaviru dělat soukromý byznys. Nehodilo se jim, že to někdo dělal 4x levněji. No, 3500 korun na jeden test, to do kapsy vždycky něco hodí," rozčílil se muž.

Pozitivní reakce sklidil i tento komentář: "Tady vidíte v reálu, jak se Babiš mstí konkurenci, která se odvážila dělat testy levně. Kobliháři, už je vám líp?"

Co si o tomto zákazu myslíte vy? Je podle vás nutné v této ošemetné situaci zakázat testovat laboratořím, které nesplňují nějaké podmínky?

Související články

Další články