Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Zákaz létání Boeingů 737 MAX na našem území: Opatření způsobí obrovské problémy

Zdroj: archiv
+ Další fotografie
Problémy s lety
Nedělní havárie v Etiopii zapříčinila pozastavení provozu letounů typu Boeing 737 MAX v celé Evropě. Rozhodla o tom evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA). V České republice reagovala na zákaz jako první společnost Travel Services, která pod obchodní značkou Smartwings disponuje hned sedmi letadly tohoto typu.

Takové opatření se zřejmě dotkne i samotných cestujících, kteří se rozhodnou letět s touto společností. „Smartwings se omlouvá za nepříjemnosti všem zákazníkům, kteří budou dotčeni případným zrušením nebo zpožděním letů,“ uvedla pro server idnes.cz mluvčí společnosti Smartwings Vladimíra Dufková. Dále uvedla, že společnost Smartwings má ve své flotile dalších 40 letadel.

Neví se však, kolika letů se toto omezení dotkne „U letů, které měly být realizovány letadlem 737 MAX, přistoupíme k redukci,“ doplnila Dufková.

Zákaz je platný od úterý od 20 hodin. Opatření se týká Velké Británie, Francie, Německa, Rakouska, Irska, Norska, Nizozemska, Austrálie a Singapuru. Indonésie a Čína tento zákaz vydala už v pondělí.

Chystá se zákaz těchto letounů i u nás? „Pracovníci našeho úřadu situaci sledují a momentálně nemáme žádné zprávy o tom, že by evropský úřad pro civilní letectví omezení vydal,“ uvedl pro G.cz mluvčí Úřadu pro civilní letectví Vítězslav Hezký.

V říjnu totiž havaroval při startu také stroj tohoto typu společnosti Lion Air v Indonésii. Zemřelo tenkrát všech 189 lidí na palubě. Experti se domnívají, že by mohla existovat spojitost mezi oběma pády. Podle dosavadního vyšetřování indonéské havárie byl na vině mechanismus vyhodnocující rychlost letadla – systém ve snaze nabrat rychlost, kterou mylně vyhodnotil jako nebezpečně nízkou, stlačil předek letadla prudce dolů, čímž se letoun stal neovladatelným a následně narazil do Jávského moře.

Souvislosti s nedělní havárií se ale zatím vzhledem k vyšetřování, nepotvrdily. V pondělí byly v Etiopii objeveny černé skříňky, které se zatím prozkoumávají.

Související články

Další články