Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Zákaz kouření se může týkat i zahrádek! Kde si tedy od zítřka můžete v klidu zapálit cigaretu?

V legislativě mají zmatek i samotní zákonodárci!
Od středy si už v podnicích nezapálíme. Většina veřejnosti má však v protikuřáckém zákoně stále zmatek, a to včetně samotných provozovatelů. A začíná to vypadat, že v této novele mají zmatek i samotní zákonodárci. Kde všude si už od zítřka tedy nezapálíme?

Další otázky padají ze stran veřejnosti a provozovatelů podniků ohledně letních zahrádek. „V zákoně není vyjasněno, co je to zahrádka a co je vnitřní prostor. Já si myslím, že vnitřní prostor je vše, co je zastřešené, jako třeba stany nebo přístřešky, což by znamenalo, že se tam kouřit nesmí,“ řekl pro Echo24 expert na tabákovou legislativu Tomáš Kindl.

To by znamenalo, že se zákon bude týkat i všech zastřešených zahrádek nebo těch, které jsou zřízeny v podloubí. S tím podle všeho nesouhlasí advokát Tomáš Sokol, který tvrdí, že se zákaz týká pouze prostor a zahrádka tedy není prostor. Zahrádka totiž v zákoně není nijak specifikována. Ovšem pokud by se tam mohlo kouřit, musela by podle Kindla být charakterizována, jako dočasná stavba.

S kouřením na zahrádkách počítají i samotní provozovatelé a zaměstnanci podniků. Podle nich by zákaz kouření venku byl naprostý nesmysl. Někteří provozovatelé už teď plánují, jak zákon šikovně obejít a podle všeho se chystají uchýlit ke zřizování soukromých klubů. Před tímto krokem však varuje náměstkyně ministra Miloslava Ludvíka (ČSSD) Lenka Teska Arnoštová. „Obcházet zákon zřizováním kuřáckých klubů se nevyplatí. Pokud zde budete podávat pokrmy a nápoje, zákon č. 65/2017 Sb. se vztahuje i na vás.“

Rozruch vyvolalo také včerejší tvrzení poslance za ODS Marka Bendy, který se snažil veřejnost uklidnit tvrzením, že se zákaz týká jenom podniků, které servírují pokrmy. „Je to nesmysl a ví to podle mě i sám poslanec Benda. Zákon říká, že pokrmem se rozumí potraviny i nápoje a takhle se to i projednávalo a poslanci to již tenkrát neschválili,“ tvrdí Kindl dále.

Ministerstvo zdravotnictví, které by jako jediné mohlo uvést věci na pravou míru, se podle Echa24 nemá čas k věci vyjádřit. Jisté je zatím pouze to, že si od zítřka nezapálíte v restauracích, hospodách a dalších podnicích, kde se servíruje jídlo, určené k okamžité konzumaci. V otázce kouření v dalších prostorách a na veřejných prostranstvích mají zatím zmatek i samotní zákonodárci.

Související články

Další články