Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Zákaz češtiny ve slovenských televizích! Stanice JOJ dostala pokutu za česky nadabovaný pořad

Kde jsou ty doby, kdy čeština a slovenština byly „jedním jazykem“…

Veverka není drevokocúr a ťava nemá nic společného s tavením. To je tak asi vše, co dnešní děti ví o slovenštině, a když se potkají s „bratrem“, bezradně stáčejí oči na rodiče, který ještě pamatuje ČSFR, aby mu překládal.

Tak blízko a tak daleko jsou si nyní čeština a slovenština, přestáváme si vzájemně rozumět a takovou slovenštinu abyste v české televizi dneska v hlavním vysílacím čase pohledali. Zatímco ještě před pár lety bylo na Slovensku běžné, že lidé sledovali česky mluvené nebo dabované programy (a proto Slováci nemají s češtinou problém, zatímco obráceně je to tristní), nyní už i těmto věcem bude utrum.

Televize JOJ dostala podle serveru hnonline.sk pokutu 5 500 korun za to, že odvysílala pořad Zhubni, nebo přiber! namluvený v češtině, což jí zakazuje zákon omezující používání cizích jazyků ve vysílání platný od roku 2008, výjimku tvoří pouze písně, jazykové kurzy a původní znění s titulky, stejně jako český dabing, který se už v televizi vysílal před platností zákona.

Místo pokutování raději doporučujeme návrat obou jazyků na obrazovky, a to nejen ve zprávách, když je zrovna vstup ze sousední země, stejně jako znovuzavedení slovenské literatury do školních osnov. Nebo si za pár let nebudeme rozumět už vůbec a za východní hranice pojedete s česko-slovenským slovníkem v ruce.

Související články

Další články